10 enimloetud lugu teadlikvanem.ee portaalis

banner1

Teadliku Vanema portaal on tegutsenud pool aastat. Taasmeenutame ning toome oma lugejateni 10 selle aja jooksul enimloetud lugu meie lehel. Lisame lugude juhtlõigud ja lingi täispikale loole.

  1. Vaieldamatult kõige populaarsemaks, teistest kordades rohkem lugemisi pälvinud lugu puudutab nutu ja jonni temaatikat: Kuidas käituda ja toime tulla nutva lapsega? Kas lapse kiiresti maharahustamine on ikka õige teguviis? Miks ei tohi nutvat last ignoreerida? Milline on vägivaldse sekkumise järelkaja? Kas lapse jonnile tuleks järgi anda? Kuidas õpetada last oma tundeid sõnades väljendama? Neile ja paljudele teistele küsimustele andis vastused kliiniline psühholoog ja Gordoni perekooli koolitaja Angela Jakobson. Loe täispikka artiklit siit.
  2. Blogides ja Facebookis jagatakse palju ilusaid beebi- ja lastepilte, mis on ,,klõpsatud” kodus või õues või justkui jooksu pealt, ent siiski perfektselt ajastatult. Ise kodus kaamerat haarates võib peas olla visioon ilusast, sätitud ja profitasemel pildist, kuid tulemus hoopis teine ning idee lapsest paar erilist fotot teha lõppeb piltidega, millel laps jookseb parasjagu, käsi pikas, kaamera poole, või pisut vales värvingus beebiga segamini toa taustal. Fotograafid Grethe Rõõm, Nele Tasane ja Evelin Virnas andsid meie lehe lugejatele nõu, kuidas pere pisematest ise kodus vahvaid pilte teha. Loe täispikka artiklit siit.
  3. ,,Millest kõneleb lapse jonn?” Postitus pärineb Perekeskuse Sina ja Mina uudiskirjast. See paar aastat tagasi ilmunud tekst väärib kindlasti ülessoojendamist ja taaslugemist. Lapse jonnil on lihtsalt niivõrd oluline sõnum, mille ,,lahtimuukimist” tasub igal vanemal õppida. Teksti autoriks on pereterapeut ning Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Meelike Saarna. Loe täispikka artiklit siit
  1. Linnapildis on tihti näha väikeseid lapsi nägu-väljapool kandekottides. Villapai kandmisnõustaja Kadri Viirand toob alljärgnevad artiklis nii lapse füüsilisele kui psühholoogilisele heaolule viidates välja, miks tasuks enne kaaluda, kui last taolisesse kõhukotti panna. Loe täispikka artiklit teemal ,,Puust ja punaseks: miks mitte kanda oma last nägu väljapoole” siit.
  2. Beebivanematele on pakkuda suurem hulk erinevaid abivahendeid, alates kaldtoolist lõpetades hüppetrakside ja käimistoeni välja. Ehkki vanemate elu võivad moodsad vidinad veidi lihtsamaks muuta, on füsioterapeutide arvamus nende kohta üsna ühene: kui üldse, tuleks neid kasutada nii vähe kui võimalik ning üksnes siis, kui laps on selleks arenguliselt valmis. Loos jagab vanematele informatsiooni kogenud füsioterapeut ja OÜ Babysport üks asutajaid Eve Krüger. Loe täispikka lugu siit.
  3. On peresid, kellel võib lapse saamine võtta üheksa kuu asemel hoopis viis või koguni 17 aastat. Teadlikvanem.ee toimetaja uuris kogenud naistearstilt ning Elite kliiniku loojalt Andrei Sõritsalt, mis võib olla mitterasestumise taga, millal oleks õige aeg arsti poole pöörduda ja mida teha, kui tundub, et oma arstiga klappi pole. Taas kord leidis kinnitust tõsiasi, et inimene pole masin, mida juhendi järgi parandada ning viljastumisprobleemide taga võivad seista hoopis psühholoogilised tõrked. Loe täispikka lugu ,,Kogenud naistearst: on teaduslikult tõestatud, et pidev planeerime ja testimine hoopis pidurdavad rasestumise tõenäosust” siit.
  4. Millised on Eesti kooliõpilaste peamised mured ja stressiallikad? Kuidas vanemana oma laste muresid märgata ning lapsi kuulata? Millised märgid viitavad sellele, et lapsel on mure? Milline võiks olla lapse jaoks pingevaba koolikeskkond? Koolipsühholoog Ada Kiipus jagas Teadliku Vanema lugejatega, millised on koolilaste peamised mured. Loe lugu siit.
  5. Sünd, sünnitus ja sünnikogemus ei piiritle end nende tundide või päevadega, mil naine last haiglas või kodus ilmale toob. Ikka ja uuesti jõuab teadus selleni, et sünnikogemuse mõju ulatub palju kaugemale. See võib mõjutada lapse tervist ning elu. Loe lugu ,,Teadlikvanem.ee soovitab: uus dokumentaalfilm „MikroSünd“ avaldab lapse sünni mikroskoopilised saladused”
  6. Ühe ema lugu: paariks tunniks lasteaeda jäetud laps lõpetas hingamisaparaadi all. Lapse esimesed iseseisvad tunnid lastesõimes muutusid ühe vanema jaoks peatselt õudusunenäoks: paariks tunniks nö omapäi hoidu jäetud laps tõmbas peeditükki nii õnnetult kopsu, et lõpetas samal õhtul lastehaiglas kunstlikus unes ja hingamisaparaadi all. Loe ühe ema hirmuäratavat kogemust siit.
  7. ,,Teadlikvanem.ee soovitab: väärt lugemis- ja harjutusmaterjal lapse arengu toetamiseks” Kui on vanema, lapsehoidjana või ka lasteaiaõpetajana soov leida erinevat lugemisvara ning ideid lapse arengu toetamiseks, tasub tutvuda veebilehega jmadisson.wordpress.com. Veebilehe lehe autoriks on kolme lapse ema Jelena Madisson, kel endal erialane haridus alushariduse pedagoog-nõustajana. Loe lugu siit

Et populaarsuselt 11 lugu jäi eelnevaga võrreldes väga napilt nimistust välja, lisame ka selle kurba, kuid olulist temaatikat puudutava: Oma lähedast kaotades leiname temaga minevikus koosveedetud hetki ja hoiame kallina temaga seotud mälestusi. Kui aga beebi sureb oma ema üsas, siis jäävad koosveedetud hetked vaid perekeskseks – kes on tundnud esimesi liigutusi ja kes on näinud oma pisikest liigutumas monitoril ultraheli kontrolli käigus. Teised ei pruugigi veel midagi sellest pisikesest inimesest teada või kui teavad, siis vaid seda, et ema kõht on paisumas. Ometigi on see väike kodanik teinud endale kindla pesa oma vanemate südametes ja mõtetes. Tema on oma pere tulevik. Kui ühel hetkel seda pisikest enam ei ole, siis kaotavad vanemad suure tüki oma olevikust ja ka tulevikust ning seejuures pole teistel inimestel ei lapsega seotud minevikumälestusi ega ka temaga seotud tulevikumõtteid. See seabki justkui seina pere ja teiste inimeste vahele. Just see teebki beebi surma korral pere leina mõistmise keeruliseks. Teadlikvanema toimetaja küsimustele selle kohta, kuidas aidata ja toetada nende leinas lapse kaotanud vanemaid, vastas MTÜ Vaikuse Lapsed juhatuse liige Juta Palmeri. Loe lugu siit

Aitäh, armsad lugejad, et olete olnud meiega! Aitäh lugude lugemise ja jagamiste eest. Anname oma parima, et Teid puudutavad mõtted leviks ka edaspidi.

Milline on olnud Sinu lemmiklugu Teadliku Vanema portaalis?

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*