10 võimalust kompetentse ja enesekindla lapse kasvatamiseks

banner1
Foto: public-domain-image.com Foto: public-domain-image.com

Lastel pole kerge uusi asju katsetada ja harjutada. Pidevalt hoiavad ta tegemistel silma peal täiskasvanud, kes tehtut arvustama ning soovitusi jagama kipuvad. Samuti tükivad vanemad pahatihti lapsi üle kaitsma, mis tõttu ei teki lastes tunnet, et nad asjadega ise hakkama saavad. Lastesõbralikke kasvatusmeetmeid viljelev ja õpetav Dr. Laura Markham toob oma veebilehel www.AhaParenting.com välja kümme võimalust kompetentse ja enesekindla lapse kasvatamiseks.

Ta toob sissejuhatuseks välja, et ehkki meile on õpetatud, et ebaõnnestumine on laste jaoks hea ning muudab nad paindlikumaks, ei ole seda ideed tõestatud. Ta hinnangul õpivad lapsed ebaõnnestumisest hoopis seda, et nad on ebaõnnestujad. Paindlikkus tuleb hoopis kogemusest, mis on väärt, et ennast taas kokku korjata ja uuesti katsetada. See omakorda nõuab vähemalt mingitki eduelamust.

Dr. Markham toob välja kümme soovitust lapsevanematele:

 1. Lõpeta kontrollimine ja alusta ,,treenimist”. Treenerid aitavad lastel oskusi arendada, kuid mängu mängivad lapsed ise. Lapsevanema ülesandeks on last toetada nii, et ta saaks avaneda ja areneda. Asjade tegemine laste jaoks võtab neilt võimaluse kompetentseks saada, nendega koos tegemine aga aitab neil enesekindlust kasvatada.
 2. Pea meeles, et täiuslikkus pole eesmärk. Hoidu soovist laste tegemisi arendada, välja arvatud juhul, kui lõpptulemus on väga tähtis. Pidev sekkumine vähendab lapse enesekindlust.
 3. Laske tal väiksest peale proovida kõike ise teha. Hoia oma murelikkus ohjes. See ei tähenda, et lapse üksi jätad. Ole lihtsalt, naeratus näol, lähedal, valmis abistama last mis tahel viisil. Hoia oma suu kinni (välja arvatud julgustamiseks) ja käed eemal, kui sa just tõesti aitama ei pea.
 4. Aita lapsel oma enesekindlust suurendada, andes talle ülesandeid, mida ta on võimeline sinu abil täitma. Jaga talle selgeid juhendeid või näita, kuidas midagi teha. Vanema tugi aitab tal väikeste ülesannetega edukalt toime tulla, mis omakorda muudab teda enesekindlamaks. Samuti õpetab see lastele, et abi on alati käeulatuses, kui nad seda vajavad.
 5. Ära pane teda kaotussituatsiooni. Aita luua talle võimalused õnnestumisteks. Ehkki laste ,,päästmine” raskest situatsioonist ei anna neile võimalust õppetundi saada, näitavad uuringud, et lapsed, keda vanemad sellises olukorras ei aita, tunnevad hoopis, et neid ei armastata. Kas vahele astumine ei ole nende ,,päästmine”? Kõik sõltub, kuidas seda teha. Kui võtad üle nende koolitöö projekti või teed sellest pool õhtu enne tähtaega, on see halvem kui ,,päästmine” – laps ei õpi mitte ainult seda, et lükkad ta kõrvale, kui ta midagi vussi ajab, vaid et ta on ka ebakompetentne. Kui aga aitad tal töösamme läbi mõelda, kuid ei võta koormat enda kanda, saab ta töö tehtud, olles ise oma lõpetatud projekti üle väga uhke.
 6. Hinda pingutust, mitte tulemust. Pole tähtis, et tulemus oleks perfektne – ta on ju kõigest laps. Vanema eesmärgiks on aga, et ta jätkaks proovimist, õppimist ja arenemist. Kiida teda, et ta millegi kallal töötas.
 7. Õpeta neid ennast julgustama. Julgustavad mantrad stiilis ,,Kui ei õnnestu, proovi, proovi, proovi veel”, ,,Ma saan hakkama, ma saan hakkama” aitavad pahameelega toime tulla. Kui laps milleski ebaõnnestub, vajab ta sisemist julgustavat sõnumit, et seista vastu pettumusele ja enesekriitikale.
 8. Näita ette positiivset enesesse suhtumist. Positiivne enesesse suhtumine suurendab võimet raskete ülesannetega toime tulla, mitte nagu halvustavad kommentaarid enda kohta, mida paljud meist enda kohta ütlevad. Ole (ka endale) positiivsete sõnumite jagamise suhtes eeskujuks.
 9. Ohja masendavaid asjaolusid. Kui su laps tunneb kurvastust, pea meeles, et sinu empaatia mängib kriitilist rolli selles, et ta sellest üle saaks. Sa ei pea kurvastuse allikat eemaldama, kui andma talle suheldes laiema konteksti, samuti olema kaastundlik.
 10. Julgusta lapse võimet maailma mõjutada. Kompetentsus- ja juhtimistunne on üks suurimaid võime, mida tekitavad lapses tunde, et tal on maailmas mõju. Kõik lapsed tajuvad põhjendatud piire oma võimule, kuid mina enam saab laps tunda, et tal on võimalus maailmas midagi muuta, seda enam ta näeb endas võimelisust midagi teha.

Loe täispikka originaalartiklit siit.

Origniaalartikli autoriks on Dr. Laura Markham, veebilehe AhaParenting.com looja ning raamatu ,,Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting“ autor.

Article by Dr. Laura Markham, founder of AhaParenting.com and author of ,,Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting

bänner

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. 10 võimalust kompetentse ja enesekindla lapse kasvatamiseks - Perekool.ee

Leave a comment

Your email address will not be published.

*