13 nippi, kuidas tulla toime isehakanud ,,kasvatusekspertidega”

banner1
Foto: lassijol.hu Foto: lassijol.hu

 

Kui perre sünnib laps, saavad sugulastest, sõpradest, kaugematest tuttavatest ja isegi võõrastest inimestest (tihti ka lastetutest) järsku lastekasvatuseksperdid, kelle nõuandeid ja ideid jagub igas valdkonnas.

Kasvatusteadlane Elizabeth Pantley jagab oma blogis nippe, kuidas soovimatute nõuandjatega toime tulla.

Alustuseks on kasvatusteadlase sõnul oluline mõista, et täpselt nii, nagu laps on oluline oma vanematele, on ta oluline ka ümbritsevatele lähedastele. Inimesed, kellele uus ilmakodanik tähtis on, tahavad oma mõtteid kohe jagada. Selle mõtte omaksvõtmine võib värsketel vanematel aidata sekkumisega paremini toime tulla nii, et kellegi tundeid ei riivata.

Et nõuannetest hoolimata kasvatab vanem oma last nii, nagu talle endale kõige õigem tundub, pole mõtet kasvatusteemadel sõda pidada.

Siiski on olemas mõned viisid, kuidas soovimatutele nõuannetele reageerida võiks:

Kõigepealt kuula – kaitsepositsiooni võtmine on üsna loomulik, kuna tekib tunne, et keegi üritab oma nõuannetega rünnata. Võta asja hoopis nii, et see pole kriitika, vaid idee, mis tundub rääkija arvates väärtuslik. Proovi kuulata – ehk leiad sealt midagi kasulikku.

Eira – pole mõtet teist inimest veenda oma meelt muutma. Selle asemel naerata, nooguta ning anna mittemidagiütlev vastus, näiteks ,,huvitav”. Siis mine oma teed.

Nõustu – Võid leida nõuandest ühe osa, millega nõustuda. Kui suudad, nõustu lahkelt lihtsalt selle osaga.

Võta oma lahingud – kui su ämm keeldub sellest, et laps kannaks oma jalutuskäigul parki mütsi, mine ja pane lapsele lihtsalt müts pähe. See vaigistab ta lihtsalt maha. Ära alistu küsimustes, mis on olulised su lapse tervise ja heaolu seisukohast.

Väldi kokkupuuteid – kui su vend soovitab sul tungivalt lasta lapsel end magama nutta, kuid sina seda iialgi ei teeks, ära kurda talle, et laps äratab sind öö jooksul viis korda. Kui ta ise selle kohta uurib, vaheta teemat.

Hari teist inimest – kui su ,,õpetaja” jagab informatsiooni, mille kohta tead, et see on vale, jaga seda, mida oled konkreetse teema kohta õppinud. Võimalik, et avardad seeläbi hoopis teise inimese arusaamu. Toetu raamatutele, loengutele jm usaldusväärsetele allikatele.

Viita arstile – paljud inimesed aktsepteerivad ekspertide vaatenurki. Kui su lastearst toetab su ideid, siis ütlegi, et arst soovitas nii teha. Kui su arst ideid ei toeta, viita mõnele teisele arstile või kasvatusteadlasele.

Ole umbmäärane – sa saad vastandumist vältida umbmäärase vastusega. Näiteks, kui su õde küsib, kas oled juba potitreeninguga pihta hakanud (kuid sa ei plaani seda veel niipea teha), ütle lihtsalt, et oled selles suunas liikumas.

Küsi nõu – su sõbralik nõuandja on ilmselt ekspert ka mõnes sellises asjas, millega nõustuda võiksid. Otsi vastavad valdkonnad välja ja küsi nõu just nende ideede kohta. Tema saab olla õnnelik, et saab aidata ning sina rahul, et õnnestub vältida teemasid, mis erimeelsusi põhjustavad.

Õpi pähe standartvastus – vasta soovimatule nõuandele stiilis ,,Sinu jaoks ei pruugi see viis õige tunduda, kuid meie puhul see töötab.”

Ole aus – püüa oma tunnetes aus olla. Kasuta aega, kui oled rahulik ning vali oma sõnu hoolikalt. Vasta stiilis: ,,Ma tean, kui palju sa Harryt armastad ning mul on hea meel, et temaga nii palju aega veedad. Tean, et tahad mind oma nõuannetega aidata, kuid tunnen ennast oma vaadete järgimisel hästi ning olen tänulik, kui seda mõistad.”

Leia vahendaja – kui olukord tekitab pingeid sinu ja nõuannetejagaja vahel, võid paluda teist inimest, et ta sinu kaitseks välja astuks.

Otsi samal meelel olevaid sõpru – liitu toetusgrupiga või foorumiga, kes jagavad su kasvatusfilosoofiaid. Kui räägid vanematega, kes kasvatavad oma lapsi samade ideede kohaselt, annab see jõudu vastu astuda inimestele, kes su vaatenurki ei jaga.

 

Vaata originaalartiklit siit 

 

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*