Fotograafid jagavad ideid ja nippe, kuidas ise oma lapsest ilusaid pilte teha

banner1
Foto: Evelin Virnas www.efkaphoto.com Foto: Evelin Virnas www.efkaphoto.com

Blogides ja Facebookis jagatakse palju ilusaid beebi- ja lastepilte, mis on ,,klõpsatud” kodus või õues või justkui jooksu pealt, ent siiski perfektselt ajastatult. Ise kodus kaamerat haarates võib peas olla visioon ilusast, sätitud ja profitasemel pildist, kuid tulemus hoopis teine ning idee lapsest paar erilist fotot teha lõppeb piltidega, millel laps jookseb parasjagu, käsi pikas, kaamera poole, või pisut vales värvingus beebiga segamini toa taustal.

Tealikvanem.ee toimetaja uuris fotograafidelt, kuidas ise lastest kodustes tingimustes ilusaid pilte teha.

Grethe Rõõm fotostuudiost Mugul selgitas, et kõige olulisem on laste pildistamisel kannatlikkus ja rõõmus meel. ,,Kui oled juba pilte tegema hakates ärevuses, siis pane parem fotokas käest ja mine jaluta õues paar tiiru,” soovitas ta. ,,Lapsed on imelised antennid, kes tajuvad väga peenelt ära, mis tujus emme-issi on, ning kohandavad end vastavalt sellele tujule.”

Nelja lapse emana on Grethe ka fotograafitööd tehes harjunud lastega suhtlema ning nende vajadustega arvestama ja usub, et kui pildistaja, olgu selleks siis fotograaf või lapsevanem ise, on rõõmus ja rahulolev, on seda ka laps.

Enne pildistama hakkamist tasub vaadata, kus saab pilti teha nii, et taustal poleks liiga palju objekte: mänguasju, juhtmeid, seinalampe, pistikuid vms, kuna need tõmbavad tähelepanu lapselt ära. Puhas sein, uks, kas või diivani ühevärviline seljatugi või külmkapp võivad olla väga lahedaks taustaks. Samas võivad erinevad taustaobjektid elustiilifotograafias jällegi väga oma kohal olla, nii et Grethe kinnitusel tasub igal pildistajal endal vaadata, millised pildid talle endale meeldivad ning esialgu proovida neid kas või järele teha. Nii on hea õppida ja oskuste lisandumisel saab hakata loominguliselt lähenema.

Pildistamisaeg tuleks valida selline, et laps on maganud ja söönud. ,,Ega endalgi ole hea olla, kui kõht koriseb või silm on väsimusest kinni vajumas ja kui siis emme läheneb entusiastlikult kaameraga, et kullake, teeme nüüd mõned paraadpildid…” selgitas Grethe. Ta lisas, et pisematel on tavaliselt hommikupoolikud need, kus gaasivalud ei kimbuta ning elu on ,,rõõmus ja rõõsa”. Kui lapsel on oma päevarütm välja kujunenud, siis saabki sellest lähtuda – sobiv aeg pildistamiseks on see, kui laps on mängulises ja rõõmsas tujus.

Laps tuleks kaadrisse sättida nii, et (akna)valgus langeks lapsele, ja pildistaja oleks lapse ja akna vahel (oluline on silmas pidada, et pildistaja vari lapsele ei langeks). Suvepäeval või eredal talvepäeval tasub kardin akna ette tõmmata ja valgust heleda kardinaga hajutada, et see nii ere poleks.

Esimesel on aken lapse selja taga, teisel langeb valgus paremalt küljelt ja kolmandal on laps näoga valguse suunas. ,,Soovitan õppida valgusega mängima - kui valgus langeb küljelt, tekitab see ilusa valguse/varju mängu, kui keerata laps näoga täitsa valguse suunas, on jällegi teistpidi ilus,” selgitas Grethe. ,,Ehk et tasub katsetada! Ja muudkui pildistada ja siis vaadata, mis endale rohkem meeldib. Analüüsi enda pilte, nii saad teada, mida tulevikus teisiti teha.” Fotod: Grethe Rõõm www.mugul.ee

Esimesel on aken lapse selja taga, teisel langeb valgus paremalt küljelt ja kolmandal on laps näoga
valguse suunas. ,,Soovitan õppida valgusega mängima – kui valgus langeb küljelt, tekitab see ilusa valguse/varju mängu, kui keerata laps näoga täitsa valguse suunas, on jällegi teistpidi ilus,” selgitas Grethe. ,,Ehk et tasub katsetada, muudkui pildistada ja siis vaadata, mis endale rohkem meeldib. Analüüsi enda pilte, nii saad teada, mida tulevikus teisiti teha.” Fotod: Grethe Rõõm www.mugul.ee

Mängulisus, kannatlikkus ja pildistamisrõõm

Pisikestega, kes veel roomata või kaamera juurest põgeneda ei oska, on Grethe kinnitusel lihtne: ,,Teed kaamera tagant ühe ,,Kuku” ja juba nad vaatavadki oma suurte silmadega sulle otsa.” selgitas ta. ,,Veidi keerulisem on nende nunnudega, kel jalg all ning maailmaavastamine täies hoos.” Ise vabalt ringi liikuvate lastega tasub esmalt võttekoht välja valida, vajalikud asja paika sättida (või ära võtta), laps paika sättida ning koheselt talle ka tegevust – näiteks kamapallide või millegi muu mittemääriva söömist pakkuda või näiteks mõnd laulumängu teha ning ise samal ajal pildistada. ,,Tee mõnd veidrat häält, nii vaatab laps oma tegevuselt sulle korra ka kaamerasse, ning ole kiire see hetk tabama,” soovitas ta.

Just pisikeste maailmaavastajate puhul on kannatlikkus fotograafi kinnitusel märksõna, mis tasub endal ikka ja jälle meeles hoida. Kui täna ei õnnestu, siis õnnestub homme. Tasub olla mänguline ning pildistamine ka enda jaoks põnevaks teha, proovida erinevaid pildistamisnurkasid (pildistada last ülevalt alla või hoopis tema kõrgusele kükitades või hoopis ise põrandal pikutades), vaadata, millises valguses endale pildistada meeldib ning katsetada pildistamist nii toas kui õues.

,,Proovi ja usun, et saad oma lapsest ilusaid ja armsaid pilte!,” julgustas fotograaf ka vanemaid endid kaamerat haarama. ,,Ning kindlasti ilmuta need pildid ka paberile – albumisse kleebitud paberfotod on midagi, mis jäävad ning mida on ilus vaadata. Nii täna kui ka aastate pärast!”

 

Hea valgus on kõige alus

Foto: Evelin Virnas www.efkaphoto.com

Foto: Evelin Virnas www.efkaphoto.com

Evelin Virnas efkaphotost toob välja, et kõige olulisem hea pildi saamiseks on valgus. Kui toas on piisavalt valgust, annab see pildile kõvasti juurde. ,,Seega, kui oskusi veel pole, tasuks leida päevas see kõige valgem hetk,” selgitas ta, lisades, et välku võiks kasutada ainult viimase variandina, kui tõesti valgust pole ning pilt vajab tegemist.

Kadreeringu osas otseseid reegleid pole, kuna see on suuresti tunnetuse küsimus. Kui kodusele pildistaja tundub, et vajab midagi, kust alustada, tasub mõelda 1/3 reegli peale – pildi olulisem osa võiks asuda pildil mõttelisel kolmandikul.

Koduseks pildistamiseks soovitas fotograaf tavalist seina, kuna see jääb pildile kõige puhtam. Seina ja pildistatava vahele võiks ideaalis jääda umbes pool meetrit. Juhul, kui valgus ulatub, võib suurema lapse paigutada näiteks kummutile istuma. Kui sobiv valgus kaugemale ei ulatu, võiksid pildid olla võimalikult akna lähedal tehtud, ning nii, et fotograaf on ise seljaga ning pildistatav näoga akna poole.

Hea valguse kõrval on Evelini sõnul oluline hoida taust puhtana, et seal poleks laiali liiga palju asjasse mittepuutuvaid esemeid.

Laste kaadrishoidmiseks on erinevad nipid. Kui laps käsi sirutab, on variandiks anda talle kätte miski, mis võiks teda paeluda. Samuti tasub leida endale abiline, kes lapse tähelepanu endale tõmbab. Laste pildistamisel läheb kõige rohkem vaja kannatust ja proovimist ning tähtis on mitte karta kaamerat.

 

Hinnalised fotomälestused

Vastsündinute- ja lastefotograaf Nele Tasane Nelladella photographyst tõi välja, et väga oluline on, et lapsevanemad ei unustaks oma pisikese jäädvustamist.

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

,,Et ei oodataks käiku fotograafi juurde, mis tavaliselt toimub kord aastas ja on ka muidugi tore traditsioon, vaid tehakse lastest ja nende kasvamisest pilte ka enne ja pärast seda,” selgitas ta. ,,Üks mõnusamaid meelelahutusi lastele on oma piltide vaatamine. Minu oma kogemus ütleb, et nii umbes kahe aastaselt hakkavad nad nõudma näha pilte, kus nad väikesed olid!”

Nele sõnul on pildistamise puhul kaks olulist nüanssi: teha pilte ja nendest ka albumid koostada. Ta hinnangul juhtub tihti, et pilte küll tehakse, aga need jäävad arvutiavarustesse ning ei ole just väga tavapärane, et perekond istub õhtuti arvuti taha üheskoos fotosid lappama. Albumile on aga tänapäeval ka vahvaid alternatiive näiteks fotoraamatu näol.

 

Oluline on emotsioon

Laste pildistamisel tuleks Nele sõnul silmas pidada paari olulist asja. Esiteks võiks pildile püüda momendi, et hiljem pilti vaadates meenuks see päev, koht ja tegevused, mida tehti, et pilt jutustaks ning ema-isa saaksid pildi kõrvale lugu rääkida.

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

Teiseks on oluline valgus. Tuleks leida koht, kus on seda piisavalt ning võimalusel hoopis õue minna. Akna valguses pildistades tuleks pildistamisnurk sättida selliselt, et valgus langev lapse näole umbes 45-kraadise nurga alt nii, et näos on rohkem valgust kui varju (kindlasti peaks jääma mõlemat). Nii jääb portree ruumilisem. Võimalusel tuleks leida varjuline koht ning vältida otsest päikesevalgust, kuna päike on väga terav ja jätab näole tugevad varju-valguse kontrastid.

Nele selgitusel on kõige ideaalsem varjuline paik selline, kus otsest päikesevalgust ei ole, aga modelli vastas on mingi suur hele objekt, näiteks valge seinaga maja – see peegeldab maheda päikesevalguse kenasti lapse näole tagasi.

Pildistamisel tuleks võimalusel vältida välku, kuna inimese silm on harjunud naturaalse valguse langemise nurkadega ja mitte ükski tehisvalgus ei suuda seda täielikult jäljendada. Ühe võluvõtmena ilusate piltide tegemisel on fotograafi sõnul ka kaamera manuaaliga tutvumine.

,,Loe see otsast otsani läbi ja katseta ka, siis jääb meelde,” soovitas Nele. ,,Oleks parem, kui automaatrežiimis pilti ei tehtaks. Igal kaameral on hulk intelligentsemaid võimalusi, mis annavad palju parema tulemuse.”

 

Modell ja ümbrus pildistamisvalmis

Pisike modell tasub enne pildistamist samuti üle vaadata. Nägu puhtaks pühkida, juuksed ära kammida ja riided korrastada. Samuti tasuks jälgida, et kõik trukid ja nööbid oleksid kinni, kuskilt ei paistaks mähkmeäär, et riided oleksid puhtad. Kirjudele riietele võiks alati eelistada ühevärvilisi ja tumedatele heledaid või värvilisi.

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

Üle vaadata tuleks ka ümbrus. Mida rahulikumas ja tagasihoidlikumas keskkonnas pildistada, seda suurem fookus jääb lapsele. Portreede puhul tasub eelistada näiteks puhtaid seinapindasid. Ehkki muul juhul võiks silmas pidada, et ümbrus oleks huvitav, ei saa unustada tõsiasja less is more ehk vähem on rohkem. ,,Kodu tee korda ja väljas leia ka selline võttenurk, et ebaolulised vidinad pildile ei jääks,” loetles fotograaf. ,,Samas jälgi siiski, et pilt kannaks endas hetke, sealhulgas pildistamise kohavalikut,” lisas ta.

Pildistamisel tuleks püüda luua ,,silmside” lapse ja kaamera vahel. Sõltuvalt lapse vanusest võib see olla päris keeruline. Päris pisikeste puhul aitab Nele kinnitusel, kui võtta kätte mõni pisike mänguasi ja panna see kaamera peale/objektiivi kõrvale elama.

Tähelepanu köitmiseks võiks lapsega rääkida piiksudes, lasta tal peitu pugeda ja ,,kuku!” hüüdes jälle välja tulla. Samal ajal tuleb meeles pidada olulisimat – pildistamist, kuna õige pea on laps teel pildistaja poole ja tahab mänguasjaga ise mängida. Kui mänguasi lapsele kätte anda, saab paar sammu eemaldudes taas toredaid kaadreid, sest laps mängib vähemalt mõne hetke süvenenult oma uue asjaga.

 

Loovus on pool võitu

Nele võttis kokku, et oluline on olla loov ja meeles pidada, et lastele meeldib mängida. Kõik ette võetud mängud köidavad neid vähemalt mõnda aega. Heaks kaadriks aga ongi vaid üht hetke vaja.

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

Foto: Nele Tasane www.nelladella.com

Suuerematega võib mängida näiteks arvutamist, sõnademängu, õdede-vendadega „telefoni“. ,,Peaasi on olla ise samal ajal mängujuht ja fotograaf,” selgitas Nele. ,,See pole tegelikult nii raske, kui tundub,” lubas ta, lisades, et suuremate laste puhul annab kasutada kõike, mis neid köidab, kuna nii saab toredad tegevuses pildid. Kui laps kogub jalgpallikaarte, siis võib asuda neid „koos“ vaatama. Kui talle meeldib rull-uisutada, võiks sõitma minna. Seeläbi õnnestub luua elavad ja rõõmsad, mitte poseeritud ja pingutatud pildid.

Kõige tähtsam on aga igal juhul rõõmus meel ja positiivne hoiak säilitada. Seda ka siis, kui mõnel korral häid pilte ei saa. Rõõmus suhtumine kindlustab, et järgmine kord tuleb laps jälle rõõmsalt pildile. Pealegi on Nele kinnitusel ka mõni udune pilt vahel väga hea – kõik sõltub emotsioonidest, mis pildile on püütud.

 

Vaata ka23 nippi, kuidas oma aktiivselt ringiliikuvatest lastest ilusaid pilte teha.

 

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*