Isetegemisjuhend: vanast kapist lapsele nägus panipaik

banner1
Vaata täissuuruses kollaaži loo lõpust Fotokollaaž: Ursula Noorväli Vaata täissuuruses kollaaži loo lõpust Fotokollaaž: Ursula Noorväli

Lastetoa mööbel peab koos lapsega kasvama. Laste eelistused, lemmikud ja huvialad võivad mõne aasta jooksul lihtsalt ,,titekaks” ajalooks muutuda ning uutele ruumi teha. Vanast mööblist uut tehes pole kuigi keerukas soodsalt, kuid stiilselt lapsele parasjagu sobivat sisustuselementi luua.

Loe ka: Leia võrevoodile pikaajaline kasutusvõimalus – kirjutuslauana  

Nii eelpool lingitud loos võrevoodist kirjutuslaua teinud kui ka vanavanaema kapile uue värviküllase ,,elu” andnud Ursula Noorväli meenutas, et suvilas aastakümneid seisnud vana öökapp sooviti ühel hetkel välja visata. Suure tõenäosusega oleks see oma huku leidnud prügimäelt või kusagilt lõkkest. Kapp nägi Ursula sõnul üsna väsinud välja. Nii mitmeski kohast oli näha, et kunagi oli keegi kapi peale erinevaid pliiatseid ja küünelakke proovinud.

,,Siiski otsustasin, et kapp on piisavalt heas korras, kui sellele viitsitaks värskem välimus anda,” selgitas Ursula, kuidas järjekordne mööbliuuendusmõte ta peas alguse sai. Kuna lapsel (4- aastasel tüdrukul) iga sünnipäevaga ainult mängude arv kasvas, siis oli vaja panipaika, kus ta oma asju hoida saaks.

Hulk lihvimis- ja mõtlemistööd

Kapi pealmise kihi – toonitud laki – otsustas Ursula tööriistarendist renditud lihvijaga eemaldada. Ehituspoest said soetatud liivapaberid lihvijale (siinkohal soovitab Ursula müüjalt uurida, kui suure karedusega paber tuleks soetada, sest renoveeritavaid pindasid on erinevaid), uus mööblivärv (väike purk, mida jäi omakorda ligi pool alles), pintsel, rull ja väike värvivann.

Esimese asjana eemaldas Ursula kapilt uksenupud – nii oli lihtsam töid teostada – ja lihvis kapilt lakikihi maha. Ta selgitas, et lihvijaid, mida rentida saab, on erinevaid. Otsustada tuleb selle järgi, kas mööblil on nurkasid, kuhu lihvijaga hästi ligi ei pääse. ,,Ümara lihvija puhul võivad nurgad jääda tegemata,” selgitas ta, lisades, et kapi lihvimisele ja värvimisele kulus ligikaudu neli tundi.

Valitud uue värvitooni puhul piisas kapi värvimiseks täiesti vaid ühest värvikihist.

Youtube on hea õpetaja

,,Kuna ma oma vaimusilmas nägin, te see kapp võiks olla mingi mustriga, siis läks järgmisesse etappi jõudmiseks mõni nädal aega, et oma mõtteid koguda,” selgitas ta, kuidas kapi lillelise ilmeni jõudis. ,,Olin kuulnud salvrätitehnikast, aga polnud ise seda iial katsetanud. Internetist otsisin õppevideoid selle kohta ja tegin endale asja selgeks.”

Töö käik teoorias selgeks tehtud, seadis Ursula taas sammud poodi, et sobiva mustriga salvrätid leida. Samuti soovis ta kapi uksenuppe välja vahetada. (,,Vahest piisab mööblile uue välimuse andmiseks vaid kapinuppude vahetamisest!” kinnitab ta ise tegijana.)

Salvrätte valides tuleks Ursula sõnul silmas pidada lisaks sobivale värvivalikule ka seda, kas salvräti põhjatoon võiks sama värvi olla, mis uus mööbliesegi. Kõige lihtsam on valge mööbli puhul, sest enamuse salvrättide põhjad just seda värvi ongi. Juhul, kui värvitoon ei ole sobilik, siis ei maksa samuti heituda – tegijal on lihtsalt veidi rohkem nikerdamist, kuid tulemus on seda väärt.

Salvrätitehnika 1-2-3

Ursula tõi oma töökogemuse põhjal välja juhendi, kuidas salvrätitehnikas asju teha:

  1. Kõigepealt tuleks kujundid salvrätist väljav rebida (juhul kui salvräti toon on pinnaga suhteliselt üks ühele) või kui värvitoon ei ole sama, siis kääridega ilusti kujund välja lõigata. Suurema mustriga salvrätte on kergem lõigata. Rebimisel jääb aga loomulikum serv. Selleks võta väike pintsel ja tee vette märjaks ning tõmba ümber kujundi veejutt. Rebi vaikselt mööda märga joont pilt välja.
  2. Eemalda salvrätilt alumised kihid (teadupärast on salvrätid 2-4 kihilised), neid vaja ei ole. Vajad vaid pildiga osa. Aseta kõik välja lõigatud/rebitud kujundid mööblile nii, nagu tahad, et need hakkaksid olema. Nii saad hinnata, kas lõpp piltide asetus on sulle just sobiv või tuleb mõni pilt juurde teha või hoopis vähemaks võtta.
  3. Kanna pintsliga mööblile üks õhuke kiht PVA-liimi nii suurelt, nagu see pilt sinna tuleb.
  4. Aseta pilt õrnalt mööblile, võta tükk säilituskilet (peab olema suurem tükk kui pilt) ning vajuta õrnalt pildile. Läbi kile saad pilti ohutult sirgeks siluda ja üleliigse liimi välja lükata.
  5. Kanna pintsliga peale teine õhuke kiht PVA-liimi ja nii tee iga järgmise pildiga.
  6. Lase liimil kuivada enne, kui mööbli kasutusele võtad. NB! Kui sa paned pildi üle mitme erineva mööbliosa ning osad neist liiguvad (nt sahtel), siis lase liim täiesti ära kuivada ja alles siis lõika terava noaga sahtli osa välja.

    Piltide paikasaamise järel ning viimase tööosana vahetas Ursula välja kapiukse nupud.

Kapi ümbertegemiseks läheb vaja:

Lihvijat (päevarent alates viiest Eurost)

Liivapaber lihvijale

Värv

Pintsel ja rull

värvivann

salvrätid

liimipintsel

PVA liim

säilituskile

kapinupud

Orienteeruv kulu kokku 25-30 Eurot. Ajakulu poole pealt võtaks sellise väikese kapi tegemine, kui kõike järjest teha, Ursula hinnangul kokku 1-1,5 päeva. Töö edenemise kiirus oleneb suures osas sellest, kui kiiresti värv kuivab.

Fotokollaaž: Ursula Noorväli

Fotokollaaž: Ursula Noorväli

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*