Kas su laps saab sind usaldada?

banner1
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Lapse usalduse võitmine peab algama juba maast madalast. See on vanema jaoks justkui test: kui laps ei saa vanemat usaldada väikeste asjade puhul, ei tule nad tema juurde ka oma suurte muredega. Dr. Laura Markham toob oma veebilehel AhaParenting.com välja viis asja, millele usalduse loomise ja kasvatamise juures tähelepanu pöörata.

  1. Kuula oma väikseid lapsi, kui nad tahavad oma päevsündmusi sinuga jagada. Pisidetailid selle kohta, mis lasteaias või mänguväljakul juhtus, ei pruugi sind huvitada, kuid suhtlemisharjumus hakkab kujunema varakult. Kuulad sa last, kuidas ta lõputult oma sõpradest räägib ajal, mil sul endal oleks ,,palju tähtsamaid” asju teha või mõelda? Kui kuulad oma last, kui ta on veel väike, on märksa suurem tõenäosus, et ta räägib sulle oma silmarõõmust, kui ta on 12. On raske lapse juttu jälgida, kui püüad samal ajal õhtusöögi jaoks toiduaineid varuda või kiiremini koju jõuda, ent kui sa oma last tõeliselt ei kuula, juhtub kaks asja: sa kaotad võimaluse oma last tundma õppida ja teda õpetada ning tema õpib, et kui sa teda ei kuula, polegi tal mõtet rääkida.
  2. Õpi kuulama ilma, et üle reageeriksid. Lapsed kardavad, et kui vanematele oma asjadest räägivad, võib see hoopis suurema probleemini viia. Tõesta neile, et nad saavad sind usaldada, et toetad neid ilma enesekontrolli kaotamata. Kui nad saavad sulle ausalt rääkida, et neid kiusatakse mänguväljakul, julgevad tulevikus tunnistada ka seda, et nende kambas olevad poisid käivad poes asju näppamas. Kuidas sellega toime tulla? Raskel hetkel hinga sügavalt ning rahusta ennast maha enne, kui üldse suu avad. Kui alustad rääkimist, toetu eeldusele, et su lapsel on selged ideed, kuidas seda probleemi lahendada ning sinu toetuse abil jõuab ta õigete mõteteni.
  3. Hoia saladusi. Tuleta meelde, kui piinlik sul oli, kui isa prahvatas kõigi sugulaste ees välja, et kardad ämblikke. Või su ema kutsus naabrid kohale, et räägiksid ka neile, mida talle just nende tütre kohta ütlesid? Võta kõike, mida laps sulle ütleb, kui privilegeeritud informatsiooni. Kui arvad, et pead seda kellegagi jagama – kas või oma abikaasaga – anna lapsele sellest teada.
  4. Alusta väikestest asjadest. Kui lapsed on väikesed, alusta rasketest asjadest rääkimist. Näiteks sellest, kui raske on olla üksikvanem või vanaisa alkoholismist, kuni paljude vanemate jaoks keeruliste teemaarutelude, näiteks seksini, välja. Kui hingad sügavalt sisse ning käitud normaalselt, toetad oma arutelud faktidele, siis tunned varem või hiljem ennast keerukate teemade arutamisel mugavalt. Ka lapsed õpivad end seeläbi keerulisi teemasid ning oma tundeid sinuga arutades hästi tundma. Uuringud näitavad, et kui lapsed on maast madalast harjunud oma vanematega keerukaid teemasid arutama, on suurem tõenäosus, et nad teevad seda ka teismelistena.
  5. Räägi tõtt. Võib tunduda ahvatlev öelda oma lapsele, et süst ei tee haiget, kui ta arstikabinetis hüsteeritseb. Miks peaks ta sind aga pärast seda usaldama? Kui tahad lapsega usalduslikku suhet luua, ole algusest peale usaldusväärne.

Loe originaalartiklit siitOrigniaalartikli autoriks on Dr. Laura Markham, veebilehe AhaParenting.com looja ning raamatu ,,Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting autor.

Article by Dr. Laura Markham, founder of AhaParenting.com and author of Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting 

 

bänner

1 Comment on Kas su laps saab sind usaldada?

  1. Sophia Arise // 18. dets 2018 at 10:14 // Vasta

    Ma olen Sophia Arise. Ma tahan jagada põhjalikku märkust selle kohta, kuidas ma sain 58000 euro suuruse laenu GEORGE KENNETHi laenuinvesteeringute kaudu. MÄRKUS, kui olete huvitatud LOAN-i kontakti saamisest EMAIL-i kaudu: (georgekennethloaninvestment@gmail.com)

Leave a comment

Your email address will not be published.

*