Kuidas beebit pere lemmikloomale ,,tutvustada”?

banner1
Foto: en.wikipedia.org Foto: en.wikipedia.org

Kasvatusteadlane Elizabeth Pantley annab oma veebilehel nõu, kuidas perre sündinud beebit neljajalgsele pereliikmele tutvustada.

Tee beebi saabumiseks ettevalmistusi

 • Enne beebi kojutoomist püüa võimalusel lemmiklooma muudatusteks ette valmistada. Anna oma loomale võimalus erinevate laste või beebide seltskonnas veidike aega veeta. Kui sul pole lastega sõpru või lähedasi, mine juba mõned kuud enne beebi sündi lemmikuga parki või kooli mänguväljakule. Nii harjub ta laste lõhna, tegevuste ja häältega.
 • Lase loomal tulevase beebi tuba, mänguasju ja riideid nuusutada.
 • Mõtle sellele, kuidas su päevakava võib muutuda ja hakka looma juba eelnevalt selle rütmiga harjutama.
 • Kui jagad lemmikloomaga voodit, on mõistlik juba varakult seda kommet välja juurutama hakata. Kui plaanid beebi oma kaissu magama võtta, ei saa lemmikloom enam beebi ohutusele mõeldes teiega voodit jagada. Kui ka esiti plaanid, et beebi su voodis magama ei hakka, võib juhtuda, et ta satub ikka sinna – seega on mõistlik muudatused varem läbi viia ning vältida pere lemmiklooma kurvastamist siis, kui beebi on saabunud. Soovi korral saad lemmiklooma voodisse tagasi kutsuda siis, kui beebi on veidi suurem.
 • Vähenda aega ja tähelepanu, mida oma lemmikule pühendad. Ükskõik, kui palju sa ka oma lemmikut ei armasta, laps hakkab neelama tohutut hulka su ajast ja energiast. Kui aitad lemmikul sellega eelnevalt harjuda, on hiljem lihtsam.
 • Kui laps on sündinud, saada haiglast koju mõned beebi asjad (kas või märg mähe). See aitab loomal beebi lõhnaga kohaneda.
 • Kui loomale pole õpetatud käsklustele ,,ei tohi”, ,,maha”, ,,eemale” vms kuuletumist, on mõistlik ka seda juba enne beebi sündi treenima hakata. See saab oluliseks ajal, mil laps on sündinud. Kui loomal on mingeid käitumisprobleeme, tegele nendega ennetavalt.

Lapsega koju

Kui on aeg beebiga esimest korda koju tulla, võib nõuannete järgimine tutvustamisprotsessi lihtsustada:

 • Kui su koeral on kombeks sulle üles hüpata, kui tuppa sisened, lase kellelgi teisel laps tuppa kanda. Nii saad last ja lemmiklooma tutvustada ilma, et peaksid koera kohe distsiplineerima hakkama.
 • Muuda nende kahe esimene kontakt positiivseks kogemuseks. Kiitused ja mõned meened on heaks abimeheks.

Uus rutiin kõigi jaoks

 • Katsu jalutuskäik oma päevaplaani lisada. Beebi naudib vankris või kandelinas magamist ning ka koer rõõmustab selle ringiliikumise üle. (Ka sulle endale tuleb see kasuks.)
 • Kiida oma lemmiklooma iga kord, kui ta on beebi läheduses õrn. See julgustab teda beebit kaitsma.
 • Kui koer näitab välja kadedust oma toidu, maiustuste või mänguasjade suhtes, tegele sellega kohe. Kui su laps hakkab roomama, hakkab ta ka koera toitu ja mänguasju uurima. Harjuta endale sisse, et paned koera toidukausi, kondi või mänguasja ära. Tauni igasugust negatiivset käitumist. Õpeta koera istuma ja ootama ning anna see pärast kiites tagasi. Pane koera toit ja jook eemale, et laps neid kätte ei saaks.
 • Pea meeles, et loomad on ettearvamatud. Pole vahet, kui väga oma lemmikut usaldad ning kui treenitud ta on. Lapse läheduses tuleb erakordselt ettevaatlik olla. Ettekavatsemata hüpe, kriimustus või näkitsemine või beebit kahjustada. Ära MITTE KUNAGI jäta beebit lemmikloomaga kahekesi.
 • On oluline, et koer mõistaks, et tema positsioon jääb beebist madalamale. Koer tunneb ennast kindlamalt, kui teab, milline on tema koht. Ühel hetkel võib temast saada beebi parim mängukaaslane ja kaitsja. Mõningate kohanduste tegemise ja järjepideva treenimise tulemusena võivad su lemmikloomast ja lapsest pikkadeks aastateks parimad sõbrad saada.

Loe inglise keelset originaalartiklit siit

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*