Kuidas toimida, kui laps midagi kurku tõmbab?

banner1
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Lastele meeldib maailma avastada ja uusi asju tundma õppida. Ringi liikudes on kõik nende meeled avatud ning uusi asju testitakse nii käte kui ka suuga. Pahatihti võib aga juhtuda, et see, mille laps suhu pistab, võib hoopis kurku minna. Vanema jaoks on laps, kes järsku enam hingata ei saa ning näost siniseks tõmbub, hirmutav vaatepilt. Sellest hoolimata tasuks säilitada rahu ja tegutseda kiiresti ning operatiivselt.

Esmaabikoolitaja ja kogenud kiirabiõde-brigaadijuht Aleksei Štšegolihhin Medfirst OÜ-st selgitas, et kui beebide puhul on peamine, mida nad kurku tõmbavad, rinnapiim, siis ajast, mil lapsed neljakäpukil või kõndides maailma avastama hakkavad, pistavad nad suhu kõike, mis maas leidub ning vähegi suhu mahub. Nii võivad laste suhu sattuda näiteks nööbid, klotsid, mündid ja palju muud.

Štšegolihhin hoiatas, et õnnetuste vältimiseks tasuks lapsel alati silm peal hoida ning hankida talle mänguasjad, mis vastavad lapse vanusele. Suuremate lase puhul tuleb jälgida ka seda, et laps, kes parasjagu sööb või nätsu närib, ei jookseks ega hüppaks samal ajal ringi. Imikute puhul tuleb jälgida, et kõik nööbid nende riietel oleks tugevalt kinni õmmeldud.

Köhimine või seljale löömine

Kui laps midagi kurku tõmbab, on väga oluline säilitada rahu ja olla ,,külma närviga”. Samuti tasub esmaabikoolitaja soovitusel kedagi appi hüüda.

Kui laps, kes on vanem kui 1,5-2-aastane, midagi kurku on tõmmanud, on suuteline rääkima, saab köhida või hingata (hingamine on tavaliselt raskendatud ja häälekas) – tegemist on hingamisteede mitte täieliku sulgumisega – tuleb sundida last köhima, et ta võõrkeha välja köhiks. Esmaabikoolitaja rõhutas, et kui laps köhida saab, teda selja peale lüüa ei tohi.

Kui laps aga köhima, hingama ega rääkima pole suutlik ning ta nahk muutub siniseks, on tegemist hingamisteede täieliku sulgumisega. Sellisel juhul tuleb ta kiiresti enda kui abistaja põlvede peale kõhuli panna, lapse pea tuleks kallutada allapoole ning lüüa teda seljale abaluude vahel viis korda. Kui selga löömine ei aita, tuleb rakendada kõhutõmbeid. See on aga võte, mida tuleks eelnevalt spetsialisti käe all või vastaval esmaabikoolitusel õppida.

Imik käsivarrele

Imik, kes midagi kurku on tõmmanud, tuleb asetada enda käsivarrele nii, et ta nägu jääb aitaja peopessa. Kätt tuleb hoida suunaga allapoole. Seejärel tuleb vaba käega lüüa viis korda lapse seljale abaluude vahele. Kui imik hakkab nutma või hingama, tähendab see, et võõrkeha tuli hingamisteedest välja, kuid võib olla veel suus. Võõrkeha tuleb suust eemaldada väga ettevaatlikult – nii ei lükka abistaja seda kogemata kurku tagasi.

Kui laps hakkab nutma või hingama, nahk muutub roosamaks, annab see märku, et lapse hingamisteed on jälle vabad. Pärast juhtunut tuleks sõltumata tulemustest alati kiirabi poole pöörduda. Kui laps lämbub, tuleb kindlasti elustamist alustada. On hea, kui vanematel või abistajatel on elustamisvõte mõnel esmaabikoolitusel ette näidatud ja selgeks saanud – kirja teel on elustamise nüansse edasi anda Štšegolihhini sõnul üsna libe tee.

Ettevaatust ,,raputamisega”

Millised rahvasuust kuuldud võtted – käega seljale koputamine, võõrkeha välja ,,raputamine” jmt on õiged ning milliseid tasuks pigem vältida? Štšegolihhin nentis, et paljud vanemad on situatsiooniga, kus laps midagi kurku tõmbab, juba kokku puutunud ning paljudel neist on sarnane meetod võõrkeha eemaldamiseks lapse hingamisteedest: nad võtavad lapse jalgadest kinni, keeravad ta pea alaspidi ja raputavad või löövad mitu korda talle seljale.

,,Ei ütle, et see on vale meetod,” selgitas esmaabikoolitaja. ,,Minu ema tegi vennale ka niimoodi ja sai mündi kätte, kuid tuleb karta, et laps võib nii saada kaelavigastuse või ajutrauma, kuna ta kaelalihased ei ole arenenud.” Štšegolihhin selgitas, et sarnase meetme kasutamisel tuleb lapse pea enda keha vastu surudes fikseerida. Raputada last aga ei tohi – tekib ajutrauma või liigeste trauma oht.

Kui lapse suhu tekib mõnest toidust, näiteks liiga suurest hulgast suhu pistetud kamapallidest tomp, tasuks, kui laps juba vähegi oskab, kästa tal püüda seda välja sülitada või välja köhida. Kui tekkinud tomp on sügaval kurgus, on seda kahe sõrmega välja tõmmata või kätte saada üsna võimatu – sõrmed ei mahu suhu ning on suur oht, et tekkinud tomp topitakse nii veel sügavamale kurku. Kui tomp on aga suus ja nähtav, tuleb tegutseda ettevaatlikult ning tomp ühe-kahe sõrmega ühelt suu poolt teisele poole ,,välja kaevata”. Štšegolihhin hoiatas, et emad, kellel on pikad küüned, peavad seejuures eriti ettevaatlikud olema, kuna küüntega võib suu limaskesta väga kergesti vigastada.

Medfirst OÜ korraldab erinevaid esmaabi koolitusi. Sealhulgas toimub ka kursus, mis spetsialiseerub esmaabi andmisele lastele.

bänner

1 Comment on Kuidas toimida, kui laps midagi kurku tõmbab?

  1. Ma ei saanudki nüüd aru, et kui nt kamapallist on kurku tekkinud tomp ja väike laps seda välja püüab köhida ja seda ema sõrmedega kätte ei saa, mida siis teha?

Leave a comment

Your email address will not be published.

*