Kuidas tõsta lapse lugemishuvi?

banner1
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Tänane külalispostitus pärineb Jelena Madissonilt, kes alushariduse pedagoog-nõustaja, Lugemisühingu liige ja lugemiskoolituste läbiviija. Loe rohkem kirjutisi tema veebist.

Tihti on vanemad nõutud, kui nende püsimatu mudilane ei tunne huvi raamatute ja veel vähem tähtede ja lugemise vastu. Tekivad küsimused: „Kuidas äratada lapses lugemishuvi?, „Millal on õige aeg hakata lapsele tähti õpetama?“, „Kas ma olen võimeline oma last ka lugema õpetama?“.

Foto: Jelena Madissoni erakogust

Foto: Erakogust

Oluline roll lapse lugema õpetamisel on lapsevanema eeskuju. Kodu on koht, mis õpetab lugema ja lugemist armastama. Tuleb luua lugemist soodustav õhkkond, kus koos mängides ja tegutsedes on võimalus lapsele edasi anda teadmisi ja oskusi.

Järgnevalt annan mõned lihtsad ideed, kuidas luua lapsele toetav ja motiveeriv lugemiskeskkond, kus mudilasel on huvitav ja mugav olla.

 • Loo lapsele hubane koht, mis on muust ruumist eraldatud.

 • Seal võiks olla näiteks kaltsuvaip, riiul, laud, tool, istumispadjad, kott-tool.

 • Raamatud aseta lapse silmade kõrgusele ja kaanega tema poole. Aeg-ajalt vaheta raamatuid, et hoida lapse huvi üleval. Raamatuid valides lähtu sellest, et raamat oleks eakohane, terve, kaunite illustratsioonidega ja lapsele huvi pakkuv.

 • Aseta kättesaadavale kohale vahendeid, millega saab ise raamatuid meisterdada.

 • Mängige erinevaid tähe- ja lugemismänge. Võta kasutusele tähekaarte, magnettähti, tähetempleid, täheklotse ja-puslesid.

 • Tähti saab voolida, maalida, laduda pulkadest, käbidest, tõrudest, joonistada lume ja liiva sisse, rebida või välja lõigata paberist.

 • Vii läbi lavastusmäng loetud teksti põhjal kuhu on kaasatud ka laps.

 • Meisterda laumänge, mis hõlmavad tähti ja sõnu.

 • Paiguta seinale tähti ja pilte, lisades juurde sõnu.

 • Anna lapsele võimalus värvida, kujundada, luua mustreid tähe šabloonidele.

Siinkohal välja pakutud mõtted on vaid väike osa võimalustest, mis aitavad kaasa lapse lugema ja kirjutama õpetamisele.

Vaata ka:

 • Praktilisi nõuandeid, artikleid ja soovitusi lapse lugemishuvi toetamisel leiab Jelena Madissoni blogist

Tänase külalispostituse autor on alushariduse pedagoog-nõustaja, Lugemisühingu liige ja lugemiskoolituste läbiviija Jelena Madisson. Tema veebilehelt leiab pädevat ning informatiivset materjali ja ideid lapse arengu toetamiseks. Alates 2014. aastast viib Jelena Madisson läbi lugemisteemalisi koolitusi, mida saab tellida lapsevanematele ja õpetajatele. Samuti koostab ta õppematejale ja pakub individuaalõpet 5-8 aastastele kodustele, koolipikendusega, lasteaia ja algsklaaside õpilastele.

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*