Külalispostitus: Leia oma võti kõrge kvaliteediga töö ja elu juurde

banner1
Foto: en.wikipedia.org Foto: en.wikipedia.org

Lapsega koju jäädes leiavad paljud emad ennast mõttelt, et tahaks teha erialast kannapööret või ise enda tööandjaks hakata, et saavutada parem sissetulek ning olla oma aja peremees. Kuidas seda saavutada, millele ettevõtluse alustamise eel mõelda ja mida silmas pidada? Kuidas kogu paberimajandusega toime tulla? Tänane külalispostitus pärineb Pilvebüroo OÜ juhilt Krista Teearult.

Krista Teearu Foto: erakogu

Krista Teearu Foto: erakogu

Alustasin oma väikese raamatupidamisfirmaga 2013. aasta kevadel, olles seda mõtet mitu aastat veeretanud. Kuigi ma teadsin, kuidas tehniliselt kogu seda tööd korraldada, oli selle otsuse tegemine ikkagi nii hirmutav. Samas ma võin kinnitada, et kui sa end kokku võtad ja otsuse ära teed, siis see hirm läheb üle. Enesekindlus kasvab ja julgust tuleb juurde.

Startup versus elustiiliäri

Üks olulisi otsuseid on endale teadvustada, mida sa täpselt tahad – suuremat vabadust või võimalikult palju raha.

Alustavaid väikeettevõtteid võiks laias laastus jagada kaheks – startupid ja elustiiliettevõtted.

Startupi eesmärk teha oma omanikud ja investorid rikkaks. Selle nimel töötavad asutajad palehigis mitu aastat, kõike muud ignoreerides. Startup kaasab tihti juba varases etapis raha investoritelt ja tema peamiseks eesmärgiks on võimalikult kiire kasv. Startupi eluiga on lühike ja absoluutne enamus – üle 90% – startup-ettevõtetest lõpetab tegevuse kiiresti ilma mingi eduta. Oma eesmärgi saavutavad neist väga vähesed.

Elustiiliettevõtte eesmärk seevastu on pakkuda omanikele pikema perioodi vältel võimalikult kõrge kvaliteediga elu. Elustiiliettevõte on tihti vaid alternatiiviks omaniku palgatööle, aga võib soovi korral kasvada ka suuremaks. Eesmärk jääb siiski samaks: võimalikult suure raha teenimise asemel on olulisem tagada omanikule kõrge elukvaliteet.

Minu hea sõbranna Kadri töötab juristina ja räägib juba paar aastat, et ta on kontoris töölkäimisest väga tüdinenud ja tahaks midagi ise tegema hakata. Ta tuleb sama mõtte juurde jälle ja jälle tagasi, aga tegudeni kuidagi ei jõua. Olen proovinud talle nõu anda, mõtteid kuulata ja aidata neid korrastada, aga viimaks sain aru, et ta lihtsalt pelgab seda otsust teha. Samas on Kadri mitmel alal andekas ja igati töökas naisterahvas ja kindlasti saaks ta ka oma äri vedamisega hakkama.

Millised on võimalikud takistused ja hirmud?

Uurisin, mis Kadrit takistab oma suurt otsust tegemast ja koorusid välja neli peamist pidurdavat tegurit:

 1. Ei oska valida seda Õiget Äriideed,
 2. Kuidas kogu selle lisanduva bürokraatiaga hakkama saada? Raamatupidamine, maksud…
 3. Enesekindluse puudus – kas ma olen piisavalt hea? kas mul jagub enesedistsipliini? kas ma suudan piisavalt teenida?
 4. Ei oska oma teenuseid müüa.

Kuidas takistustest mööda pääseda?

Äriidee: Enamasti jätkatakse oma ettevõttes sama erialaga, millega tegeleti varem palgatöölisena – nt jurist, raamatupidaja, programmeerija. See on kõige lihtsam ja turvalisem tee, kuna põhitegevus on selge ja õppimist vajab vaid turunduse ja bürokraatia pool. Teise levinud variandina muudetakse oma hobi äritegevuseks (käsitöö, fotograafia).

Sageli on eduka äri aluseks oma erinevate oskuste põimimine: näiteks üks doktorikraadiga bioloog teeb väga lahedaid molekulikujuga ehteid ja müüb neid edukalt internetis. Valdav enamus biolooge ei vaevu käsitööd tegema ja veel vähem seda müüma ning valdav enamus käsitöölisi ei tea, mis on serotoniin, rääkimata sellest, et milline serotoniini molekul välja näeb.

Ideede genereerimiseks võid lugeda näiteks Seth Godini ja tema tudengite koostatud nimekirja 999 äriideest ja su mõte hakkab kindlasti tööle.

Bürokraatia: raamatupidamine, maksud, ettevõtte asutamine jne – selles osas soovitan soojalt lugeda mu enda kirjutatud minikursust.

Enesekindlus: Siinkohal annaks kaks soovitust – otsi oma sõpruskonnast ettevõtluskogemusega inimene ja räägi temaga. Kõige paremat nõu annab sama tee läbikäinud inimene.

Teine soovitus: osale mõnel ettevõtluskoolitusel, uuri oma maakonna ettevõtlus- ja arenduskeskuse  pakutavaid võimalusi.

Müük ja turundus

Mina olen kasutanud sisuturundust – mul on blogi, meililist, mõned külalispostitused ja artiklid, Facebooki konto ja ka esimene digitaalne toode – hinnakujunduse käsiraamat. Sügisel plaanin kirjutada järgmise raamatu – raamatupidamise põhiteadmised ettevõtjale.

Mine mu kodulehele, uuri veebistruktuuri ja spikerda. Minu kodulehe tegi valmis ja seda haldab kogemustega veebihaldur Margit. Kui tahad endalegi sarnast, võta Margitiga ühendust ja aruta teemat.

Sisuturundus on päris klassikaline ja levinud skeem (mitte küll niivõrd Eestis), kuidas leida endale kliente, kui su sihtgruppi kuuluvad inimesed on usinad internetikasutajad.

Kuidas edasi?

Kuidas Kadri edasi liigub? Lisaks minult saadud infole ja innustusele leppisime kokku, et ta kohtub veel kahe oma ettevõtjast sõbraga ja uurib nende kogemusi. Infost üksi on vähe, vaja on innustavat eeskuju ja esialgsest tõrkest ja hirmust üle saada. Rääkides nendega, kes selle tee läbi on käinud, saab kindlasti julgust juurde.

Selle otsuse on Kadri igatahes teinud, et tema eesmärgiks on just elustiiliettevõte. Hetkel kaalub ta varianti, et valib kitsa juriidilise teenuse nishi, näiteks keerulisemate käsundus- ja töölepingute koostamise, ja hakkab sel alal teenust pakkuma. Selline töö võimaldab tal töötada asukohavabalt ja oma valitud ajal. Rääkisime temaga ka sisuturundusest ja see mõte talle meeldis, lubas hakata blogi pidama.

Lisaks unistab Kadri oma Etsy poest, nimelt koob ta hobina imeilusaid haapsalu salle. Kadrile oli suureks üllatuseks mõte, et tema tulevane ettevõte võibki rahulikult tegeleda kahe väga erineva alaga – juriidilise teenuse osutamise ja haapsalu sallide müügiga. Muidugi siis tasuks oma firmale mõni neutraalne nimi panna, mitte Kadri Töölepingud OÜ või Soliidsed Sallid OÜ.

Samasugune „portfelliloomine“ on mul endalgi plaanis. Kui mu väike raamatupidamisfirma aasta-paariga piisavalt suureks kasvab ja ma palgatööst lõpuks loobuda julgen, võtan juurde kindlasti ka ühe käsitöösuuna. 3D-prinditud rahvuslikud ehted oleks näiteks väga tore. See ühendaks kolm mu huviala: ehteid olen ma aastaid valmistanud, rahvarõivakomplekti tegemisega alustasin paar aastat tagasi ja 3D- printimine on väga põnev tulevikuvaldkond. Sisuturundust kasutades tuleb kirjutamisega niikuinii tegeleda ja see mulle ka väga meeldib. Kõik liigub õiges suunas ja just sobiliku kiirusega.

Milline oleks sinu ideaalne tööde portfell? Mida sa oskad ja millist sinu oskust vajaksid teised?

Mõtle, uuri minu minikursuse materjale, räägi oma ettevõtjatest sõpradega – ja võibolla oled paari aasta pärast juba sina see, kes oma sõpradele oma edukaid ettevõtluskogemusi edasi annab.

Abiks, inspiratsiooniks ja mõtlemisaineks juba tegutsevatele või alustamist plaanivatele väikeettevõtjatele loosime Teadliku Vanema lehel välja kolm digiraamatut ,,Õige hind toob rohkem raha” Krista Teearult. Info lugejamängu kohta ilmub juba homme! 

 

Külalispostituse autoril Krista Teearul on pikaajaline kogemus raamatupidajana. Alates 2011. aastast on ta tegutsenud finantsalaste nõuannete andjana finantsblogi vahendusel. Lugejate huvi kasvamisel sai alguse Pilvebüroo OÜ. Pilvebüroo pakub online raamatupidamist ning nõustamist nii Eesti kui rahvusvaheliste maksude teemal peamiselt professionaalseid teenuseid osutavatele väiksematele ettevõtjatele. Oma uudiskirjaga liitujatele kingib ta viieosalise minikursuse ,,Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale,“ kus tuleb juttu nii ettevõtte planeerimisest, bürokraatiast, maksudest, raamatupidamisest ja muudest olulistest asjadest. Tutvu Pilvebüroo tegemistega siit.

bänner

55 Comments on Külalispostitus: Leia oma võti kõrge kvaliteediga töö ja elu juurde

 1. Sophia Arise // 18. dets 2018 at 10:12 // Vasta

  Ma olen Sophia Arise. Ma tahan jagada põhjalikku märkust selle kohta, kuidas ma sain 58000 euro suuruse laenu GEORGE KENNETHi laenuinvesteeringute kaudu. MÄRKUS, kui olete huvitatud LOAN-i kontakti saamisest EMAIL-i kaudu: (georgekennethloaninvestment@gmail.com)

 2. Mr johnson // 10. jaan 2019 at 02:10 // Vasta

  Kas otsite kiiret hüpoteeklaenu? Kas teil on keelatud a
  laenu oma pangalt või mis tahes finantsettevõttelt? Kas teil on vaja rahalisi vahendeid
  abi Kas teil on vaja laenu oma arve tasumiseks või kodu ostmiseks, või
  Konsolideerige oma võlg ja võla vaba? Kas soovite äri
  oma ja teil on vaja finantslaenude abi? Võta meiega ühendust oma kiireks
  usaldusväärne laen madala intressimääraga 3%. Me oleme valmis teid aitama
  äriklientidele või isiklikele laenudele, taskukohane tagasimaksekava
  hea krediidi rekord. Pakume laenu soodsa intressimääraga. kui
  lisateabe saamiseks võtke ühendust Tamara Johnsoniga …
  E-posti aadress: Esteemloancompany@gmail.com

  Whatsapp: +393510786648

  Aitäh..

 3. Tere, Kim Morse, erasektori laenuandja. (Code360)
  Laenupakkumisena pakume laene intressimääraga 2% aastas ja summas 10 000,00 $ kuni $ 500,000.00 ja 10 000,00 € kuni 500 000,00 €. Saadaval on 100% tagatud ja tagamata laenudega rahastatud projekt. Meil on tagatud finantsteenuste pakkumine meie arvukatele klientidele üle kogu maailma. Meie paindlike laenupakettidega saab laene töödelda ja raha üle anda laenusaajale 2 päeva jooksul. Töötame selgelt ja arusaadavalt ning pakume igasuguseid laene huvitatud klientidele, ettevõtetele, eraisikutele ja kinnisvarainvestoritele. Lihtsalt täitke allolev vorm ja pöörduge meile e-posti teel.
  Üksikasjalik kasutaja:
  Nimed:
  Sünnikuupäev:
  Sugu.
  Minu perekonnaseis:
  Aadress:
  Linn:
  ja riik / provints:
  Postiindeks /
  Riik:
  Telefon:
  Minu meiliaadress:
  laenu eesmärgiga:
  Laenu summa:
  Laenuperiood:
  Teie igakuine sissetulek:
  Võta ühendust laenuametniku e-posti teel: (Code360optionsloancompany@gmail.com) ja teabe saamiseks võtke ühendust meie veebiaadressiga: Code360optionsloancompany.com

  Parimate soovidega,
  Pr Kim

 4. Pakume laene 3%, pakume võlgade konsolideerimise laene, ärilaenu, eralaenu, auto laene, hotelli laene, õppelaenu, isiklikku laenu Kodu refinantseerimislaenud, Lisateave E-post: (kplender@outlook.com)

 5. Kallis teid (Code360)
  Kas otsite ettevõtluslaene, isiklikke laene, eluasemelaene, autosid
  Laenud, õppelaenud, võlgade konsolideerimise laenud, tagatiseta laenud, äri
  Kapital jne. Või sulle ei anta laenu pangalt või finantsasutuselt
  Vähemalt ühel põhjusel olete õiges asendis
  Makske oma krediidi lahendus!
  Olen eraõiguslik laenuandja. Laenan raha ettevõtetele ja üksikisikutele.
  Madalad intressimäärad ja taskukohased hinnad
  2% määr
  Kas olete huvitatud? Krediiditoimingute jälgimiseks võtke meiega ühendust
  Ülekanne 48 tunni jooksul

  Rakenduse üksikasjad:
  Nimi:
  Sünnipäev:
  Sugu:
  Abielu staatus:
  Aadress:
  Linn:
  Riik / provints:
  Postiindeks:
  Riik:
  Telefon:
  E-post:
  Laenu eesmärk:
  Laenusumma:
  Krediidilimiit:
  Puhaskasum kuus:
  Saada meile e-kiri @ {Code360optionsloancompany@gmail.com} Lisateabe saamiseks meie kohta külastage meie veebiaadressi aadressil www. Xtradeoption.com

  Parimate soovidega,
  Pr Kim

1 2

Leave a comment

Your email address will not be published.

*