Laps peaks varakult veeohud selgeks saama

banner1
Foto: public-domain-image.com Foto: public-domain-image.com

 

Soojad suveilmad kisuvad vägisi randa ning suurem osa lapsi on tõelised veearmastajad. Selleks, et ilus päev mererannas või järve ääres kurvalt ei lõppeks, tasub lastele juba varakult veeohutusest rääkima hakata.

,,Lapsed ja vesi on kaks asja, mida on alati olnud keeruline lahutada,” selgitas Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Indrek Ints. ,,Peaaegu kõigile lastele meeldib vesi, välja arvatud siis, kui neil tuleb pesema minna.” Ta lisas, et juba pisikesest peale soovib iga laps porilompi nähes sinna sisse hüpata. Kui porilombid õnneks erilist ohtu ei kujuta, siis kõik porilombist suuremad veesilmad võivad küll ohtlikud olla.

Kõige olulisem on lastel teada seda, et üksinda ei tohiks nad ei suvel ega talvel veekogude läheduses viibida. Sama peavad teadma ja teadvustama ka laste vanemad. ,,Kõik lastega juhtunud õnnetused on põhjustatud sellest, et nad on jäetud vee ääres tähelepanuta ja sellesse ei tohiks ükski lapsevanem ükskõikselt suhtuda,” põhjendas Ints.

 

Ohud varakult selgeks

Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja selgitas, et lastele tuleb rääkida, millised ohud vees varitsevad. Seda, et veekeskkond pole meie jaoks loomulik ja vee alla sattudes pole võimalik hingata. Lapsed peavad teadma, et vees ohtu sattudes võib uppuda.

Mida varem lastele ohutusest rääkida, seda parem. Vaatamata sellele, et vanem on see, kes peab lapse heaolu eest hoolt kandma, ei tee paha, kui ka lapsel endal on teada, millised ohud teda ümbritsevad. Siis on tal ka lihtsam mõista, miks ta mõnda asja teha ei tohi.

Intsu selgitusel tuleks lisaks veeohutuse õpetamisele lapsed ka ujuma õpetada. Seda nii pea, kui nendega koos ujumas hakatakse käima. Kui vanematel endil jääb oskustest vajaka, leidub ujumiskursusi ka väikelastele, kus nad professionaalide käe all põhitõed omandavad. ,,Eesti koolides on lastele ujumistunnid ette nähtud 2. ja 3. klassis, paraku aga pole ressursinappuse tõttu võimalik kõikidel koolidel neid tunde pakkuda,” nentis Ints. ,,Seega tuleb ka vanematel laste ujumisõppesse panustada. Kokkuvõttes on ikkagi vanem see, kes peab veenduma oma lapse ujumisoskustes ja teadmistes, enne kui ta lapsel iseseisvalt veekogu äärde lubab minna.”

Intsu sõnul ei tohiks see kindlasti juhtuda enne, kui laps on selleks reaalselt valmis ja selgi juhul kehtib reegel, et veekogu äärde ujuma minnakse alati kellegagi koos ning ujumiseks valitakse avalik valvega rand.

 

Kohapealne ohutus

Milliseid reegleid tuleks aga õpetada lapsele veekogude ääres mängimise kohta ning mida peaksid vanemad ise tegema, et oleks ohutu lastega vee ääres mängimas käia?

Intsu selgitusel võib veekogu ääres mängida igasuguseid mänge ja nii kaua, kuni need piirduvad maismaaga, pole vaja ohtu karta. Vees aga tuleb mängimisega olla ettevaatlik, sest suures mänguhoos on õnnetused kerged juhtuma. Vanematel tuleb vees mängivatel lastel silm peal hoida. Samal ajal ajakirja või raamatu lugemine võib saada kriitilises olukorras saatuslikuks. Tähelepanu tuleb suunata lastele.

Päästeameti esindaja pani lapsevanematele südamele, et lastele tuleb kindlasti rääkida, et vees pole rumalused lubatud, näiteks ei tohi kedagi vee alla lükata, nalja pärast appi hüüda või uppumist teeselda. Kui aga midagi on juhtunud, tuleb sellest esimesel võimalusel märku anda.

Teadma peab ka, et erinevad täispuhutavad mänguasjad, nagu pallid, ujumiskätised, madratsid, rõngad jms võivad samuti ohtu kujutada. ,,Mitte mingil juhul ei tohiks arvata, et nendega võib lapse turvaliselt vette mängima saata, sest mitte ükski mängimiseks mõeldud täispuhutav vahend ei taga vees lapse ohutust,” selgitas Ints. Ta lisas, et kuna vanemad ise annavad oma käitumisega lastele eeskuju, oleks paslik läbi mõelda, millist eeskuju oma lapsele anda soovitakse. Häbiasi pole ka oma teadmiste ja oskuste värskendamine – ikka selleks, et nii vanemal kui lapsel oleks turvalisem olla.

Rohkem informatsiooni veeohutse kohta leiab vastava nimega veebilehelt ning Päästeameti Facebooki lehelt

Vaata ka veeohutuse teemalis õppefilmi ,,Peata oma sõbrad”

bänner

1 Comment on Laps peaks varakult veeohud selgeks saama

  1. Sophia Arise // 18. dets 2018 at 10:16 // Vasta

    Ma olen Sophia Arise. Ma tahan jagada põhjalikku märkust selle kohta, kuidas ma sain 58000 euro suuruse laenu GEORGE KENNETHi laenuinvesteeringute kaudu. MÄRKUS, kui olete huvitatud LOAN-i kontakti saamisest EMAIL-i kaudu: (georgekennethloaninvestment@gmail.com)

Leave a comment

Your email address will not be published.

*