Lapsevanemalt lapsevanemale: 7 ideed, kuidas pere vanemaid lapsi uue beebiga harjutada ning armukadedust ennetada

banner1
Foto: commons.wikimedia.org Foto: commons.wikimedia.org

Loe ka: Mida teha kui perre sünnib beebi ning vanem laps hakkab halvasti käituma

Kolme lapse (5a, 2a ja 1-kuune) ema Triin jagab Teadliku Vanema lugejatele nippe, kuidas lapsi perre lisandunud uue beebiga harjutada ning kuidas armukadedust ennetada ja vältida

Triin meenutab laste omavahelise harjutamise ideid jagades üht varem kuuldud võrdlust, mille kohaselt tuleb mees ühel päeval uue, ilusa ja noore naisega koju ja ütleb, et talle nii meeldivad naised, et võttis omale veel ühe ja nii jäävadki nad sinna igaveseks elama. ,,Saage nüüd sõpradeks ja anname sinu vanad riided talle, mis sulle enam ei lähe ja kutsume peagi kõik sugulased/tuttavad teda imetlema. Aga sina ole nüüd kena ja hoolitse tema eest, sest ta on nüüd meie uus pereliige…”

Kui nüüd tõmmata paralleele sellega, millisesse olukorda satub pere vanem laps, kui uus beebi sünnib, pole raske lapse seisukohta ja võimalikku pahameelt mõista. Ebasõbralik reaktsioon uue pereliikme suhtes on seega täiesti mõistetav. Laps lihtsalt vajab aega harjumiseks.

Triin toob välja üheksa ideed, kuidas lapsi omavahel harjutada.

  1. Püüa vanemat last hästi palju toetada, näidates et tema on eriline ja ikka nr 1, mitte beebi.
  2. Kindlasti on oluline, et laps mõistaks, et beebi pole mitte ema ja isa, vaid ka tema oma! ,,Olen laste puhul kasutanud seda taktikat, et rõhutanud just nende osatähtsust, et mitte öelda, et meie saime beebi jne vaid lapsele just et tema sai nüüd tähtsaks – uue ameti omanikuks,” selgitas Triin. ,,Nad saavad privileegi, mida kõigile ei võimaldata – õiguse olla Suur Vend.” Nii saab suure õe või venna ametist justkui oluline privileeg – nad tohivad väikest beebit valvata. ,,Laste silmad on selle jutu peale särama küll löönud,” kinnitas ta.
  3. Beebi eest hoolitsemisse ning kaasarääkimisse saab vanemat last, ka juhul, kui ta veel üsna pisike on, kaasata. Triin tõi välja, et hüüab mähkmevahetuse ajaks kohale ka peatselt kaheseks saava lapse. Nii on võimalik koos arutleda, kas oleks vaja kreemi panna, riideid vahetada vmt. Paariaastase abilise heaks pani ta kummuti äärde puki. Nii saab laps ise vaatama ja kaasotsustama tulla ja seeläbi omakorda ka lisatähelepanu.
  4. Imetamise ajaks kutsub ta ka keskmise lapse enda juurde juttu rääkima, et arutleda, mida tita parasjagu teeb. Koos saab ka väikseid plaane paika panna, mida edasi teha. See omakorda võimaldab lapsele ihaldatud tähelepanu ja emale imetamise ajaks lisaseltskonda.
  5. Titast pilte tehes palub ta alati ka vanematel lastel kõrvale minna või teeb alati eraldi pildid ka neist, et nad end samaväärselt tunneksid.
  6. Õue minnes paneb ta kõigepealt ühe kihi riideid titale selga, siis aitab suuremat last ja siis jälle kiiresti beebit, et tema järgi kaua ootama ei peaks. Nii ei teki suuremas lapses trotsi, sest nende peres kibeletakse õue alati kiirelt.
  7. Ehk silub veidi maad ka, kui suuremale lapsele seletada, et tita tuligi just tema pärast, valis ise ta endale õeks või vennaks, et temaga koos kasvada ja et ta temaga tegeleda saaks ja varsti koos mängida, et suuremal lapsel igav ei hakkaks. Vahva mängusõbra saamiseks tuleb titat aga koos natuke kasvatada, palju süüa anda, mähkmeid vahetada, lasta tal magada jne.

,,Tean, et kui jamad majas, siis igasugu soovitused tunduvad nii mõttetud ja jaburad,” tunnistas Triin, lisades, et vaja läheb hoopis palju jaksu ja vastupidamist. Oma kogemusest teab ta aga lubada, et probleemne aeg saab üks kord läbi ja seda kiiremini, kui esiti arvatagi oskaks. Oluline on raskel hetkel ise rahulikuks jääda, sest mida stabiilsem on ema ja kodused suhted, seda kindlam tunne on ka lapsel. Nii ei hakka suurem laps arvama, et beebi saabus koos negatiivsete tunnete ja käitumisega, mis teebki kohanemise raskeks.

Jaga oma ideid ja nippe: kuidas oled pere vanemaid lapsi beebiga harjutanud

bänner

1 Comment on Lapsevanemalt lapsevanemale: 7 ideed, kuidas pere vanemaid lapsi uue beebiga harjutada ning armukadedust ennetada

  1. Sophia Arise // 18. dets 2018 at 10:15 // Vasta

    Ma olen Sophia Arise. Ma tahan jagada põhjalikku märkust selle kohta, kuidas ma sain 58000 euro suuruse laenu GEORGE KENNETHi laenuinvesteeringute kaudu. MÄRKUS, kui olete huvitatud LOAN-i kontakti saamisest EMAIL-i kaudu: (georgekennethloaninvestment@gmail.com)

Leave a comment

Your email address will not be published.

*