Lapsevanemalt lapsevanemale: viis toimivat kasvatusnippi väikelapse vanematele

banner1
Foto www.planetofterror.com Foto www.planetofterror.com

 

Väikese lapse kasvatamine nõuab vanemalt häid enesekontrollioskusi ja ideedepagasit, mis igapäevased kasvatussituatsioonid pingevabaks ja peremini toimivaks muudaks. Kahese poisi ema Gerda jagab oma blogis, millised lapsesõbralikud kasvatusvõtted nende peres toimivad:

,,Before I got married I had six theories about raising children; now, I have six children and no theories.” (John Wilmot) ehk: ,,Enne kui ma abiellusin, oli mul kuus teooriat laste kasvatamise kohta, nüüd on mul kuus last ja mitte ühtegi teooriat.

Blogi minajakutid.wordpress.com autor Gerda Mändsalu koos poja Robiniga. Foto: Kätlin Tursk

Blogi minajakutid.wordpress.com autor Gerda Mändsalu koos poja Robiniga. Foto: Kätlin Tursk

Selle ühe aasta ja üheksa kuuga (postituse ilmumise ajaks oli Gerda laps just nii vana – toim.) olen ma ühest asjast väga hästi aru saanud: iga vanem kasvatab oma last omamoodi ja kui see on tehtud armastusega, siis ei ole vahet, mis meetodeid ja teooriad ta selleks kasutab. Igaühele oma. Ma toon välja siia mõned enda vaated. Samuti loodan, et keegi ei võta midagi halvasti või ainuõigena, sest iga olukord on erinev ja nõuab erinevat lahendust. Proovin iga punkti juurde tuua lahendused, kuidas meie neid rakendame.

  • 5 -3 -1 loogika. Tegelikult eeldab see natukene suuremate laste puhul, et tuletada tegevust meelde iga viie, kolme ja ühe minuti tagant. Meie aga kasutame natukene pikemat aega. Näiteks kui õhtul liigub kell uneajale lähemale, siis hakkame 15 minutit enne magamamineku rutiinseid tegevusi lapsele rääkima, et varsti on uneaeg ja lähme hambaid pesema. Sama tuletame talle meelde ka 10 minuti pärast, et kui ta ühe tegevuse/mängu ära lõpetab, tuleb minna hambaid pesema. Teeme seda ka siis, kui on jäänud viimased 5 minutit. Tavaliselt veedame selle koos mänguasju kokku pannes või laps oma isaga mängides. Vahel läheb see viis minutit natukene pikemaks, vahel jõuame mänguasjad kokku korjata paari minutiga või läheb ta juba täitsa enne ise vannituppa ära.
  • Kaasa last oma tegevustesse. Mida suuremaks ja asjalikumaks laps on muutunud, seda parem on teda igasse tegevusse kaasa haarata, alustades kõige lihtsamast: koristamisest ja pesu vannituppa viimisest voodi korda tegemise ja söögi valmistamiseni välja. Näiteks tegime me eile pirukaid ja tema jaoks oli väga tähtis osa need ahjuplaadile asetada ja pärast koos minuga ahjuuks kinni panna. Kergematesse tegevustesse on väga lihtne last kaasata ja mulle tundub, et kahese jaoks on see ka väga oluline. Olgem ausad: segadust on tunduvalt rohkem, kui ise tehes, aga lapse rõõm on parem kui see, et ta sul jala küljes ripub. Samuti tasub näiteks mökerdamiste puhul midagi alla panna. Siis on kergem hiljem koristada.
  • Rutiin, aga mitte kella järgi. Ma mäletan hästi, kui meile soovitati rutiini järgi last kasvatada ja kõik, kes soovitasid, kasutasid sellist rutiini, mis nägi välja analoogne: ,,7.15 äratus, 7.25 hammaste pesu…” Tundsin, et selline asi ei sobi mitte üldse meile! Jubeee! Kuidas saab elada minuti täpsusega? Kuidas ma saan minna kuskile nii? EIEIEI, oli mu peas ainult… see ei ole meile. Oli ka teine osa inimesi, kes ütlesid, et planeeri ennast lapse järgi ja küll kõik möödub… ka see ei tundunud tol hetkel hea idee.. Siis aga tutvusin meie jaoks õige variandiga: tegevused olgu järjekorras. Ükskõik, kus käite. Ja nii ongi: enne magamaminekut peseme hambad ja käime pesus, mängime mõned minutit magamistoas, paneme selga tuduriided ja võtame ühe raamatu. Loeme ära, saadame loomad magama (üldiselt me loeme loomade raamatut/vaatame pilte), laps paneb tule kustu, võtab oma kaisulooma ja tuleb mulle kaissu. Magama jääb ta oma voodis, aga öösel poeb meie kaissu ja meile see sobib.
  • Leia lapsega kompromiss. Kui lähen üksi poodi või mänguväljaku juurde, võtab see minek mul maksimaalselt 15 minutit, aga koos lapsega vähemalt 30 minutit. Ja teate, mis? – Pole hullu! Nii lahe on jälgida, kuidas lapse mõte töötab ja mida saab teha näiteks kahe puuoksaga. Kuigi meil on ka liivakast maja taga, käime seal ainult koos naabritega. Üksinda on seal üldiselt igav. Samamoodi ka kodus või külas: kui inimesed on varasemalt lubanud lapsel midagi teha ja siis järsku keelavad, siis ma ei saa sellest aru. Miks sa annad talle oma telefoni ja kui ta uuesti tahab, siis ära tirid? Ma annan sulle kätte 3000 eurot. Ütlen, et on sinu ja siis võtan endale.. Ma arvan, et see ei meeldiks mitte kellelegi. Kui ma olen juba üks kord lubanud tal vajutada kohvimasinal nuppu, siis ta võib seda ka veel teha… Kui teisiti ei saa, võib teha kas või kokkulepe, et vajutame üks kord ja siis on kõik. Viimasel ajal on laps veel ära õppinud, et kui ütleme näiteks, et teeme üks kord, siis ütleb ta kohe ,,kaks-kaks”. Nii me teemegi kaks korda.
  • Ära kaota lapse usaldust. Meil tuli beebigruppides teemaks, kuidas osad kasvatajad/hoidjad soovitavad emadel salaja ära hiilida ja minu üllatuseks uskumatult paljud tegidki seda. Ma tahaks kohe küsida: ,,MIKS?” Kui paned oma lapse hoidu, siis ilmselgelt peab sul olema usaldus tema vastu. Mind huvitab, miks soovitatakse ära hiilida? Beebigruppide aruteludest selgus, et kui laps oli käinud hoius nädala-kaks, tekkis osadel vanematel kohe probleem: laps ei lase isegi mitte vetsu minna ja magab kramplikult vanema küljes. Muidugi ta kardab, et kaod ära, kui ta sinust lahti laseb. Ka meie kunagi alguses tegime seda ära hiilimist, sest siis laps ei nutnud… kuni ta märkas, et mind pole…Siis nuttis ta end magama… iga korraga hirm süvenes.. Seejärel hakkasime talle rääkima, et kuhu ja miks ma lähen. Alguses nuttis ta mõned korrad ja mõned minutid. Nüüd teeb ta mulle tsau- kalli-musi ja mõlemad lahkume hea tundega. Eks see ole üks pikk tee, mis läbi käia ja ehk mõnele lapsele see sobibki, aga kindlasti mitte meie omale.Muidugi ei käi kõik ka meil alati asjad täpselt nii, aga üritame neid ideid järgida. Tahaks veel kord öelda, et kõik meie otsused lähtuvad lapse vajadustest ning sellest, mis meie perele sobib.

Positus pärineb minajakutid.wordpress.com blogist. Loe originaalpostitust ning ühe vahva pere tegemisi siit. 

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*