Leia võrevoodile pikaajaline kasutusvõimalus – kirjutuslauana

banner1
Foto: Reeda erakogust Foto: Reeda erakogust

Korralik lastetoamööbel on kallis. Pealegi kasvavad lapsed sellest lihtsalt välja ning mööblitükk, mis paar aastat on üsna asendamatu tundunud, muutub ühel hetkel lihtsalt üleliigseks. Kaks vanemat jagavad Teadliku Vanema lugejatega, kuidas nad seisma jäänud mööbliesemele uue elu andsid ning lapse võrevoodist kirjutuslaua meisterdasid.

Ursula Noorväli meenutas, et võrevoodi, millel oli vanust juba üle 25 aasta ning milles oli oma beebiea uned maganud 4-5 last erinevatest peredest, jäi ühel hetkel tema preilile väikseks. Ära visata pere voodit ei raatsinud. Lapsel aga tekkis vajadus laua järele. ,,Algselt oli meil väikene lauake paari tooliga, aga sinna naljalt ikka suuri kunstitöid tegema ei mahtunud ja kui veel mõni sõber ka külas oli, siis kahekesi laua taha ei mahutud,” selgitas Ursula. Ta lisas, et vastav idee vilksas läbi kusagilt internetiavarustest ning tekkis mõte analoogne laud teha.

Laua tegemiseks läks vaja: vana võrevoodit, millest üks pikk külg jäi üle (saab mõelda, mida sellega veel teha), liivapaberit, mööblivärvi ja pintslit/rulli, nelja nurgikut ja kruve.

Orienteeruv kulu ehitustarvetele jäi 15-20 Euro kanti.

 

Kolm päeva tööd

Originaalis oli võrevoodi lakitud puit. Mingi lihvimismasinaga neid pulkasid ükshaaval puhastada polnud võimalik – iga pulk tuli liivapaberiga ise käsitsi lakist puhtaks nühkida. Kahe päevaga sai kõige tüütum osa tööst tehtud.

Edasi oli juba lihtsam: kaks kihti valget mööblivärv peale. Välja tuli mõõta ka laua õige kõrgus ning metallnurgikute abil sai endine voodipõhi tõstetud õige lauaplaadi kõrgusele. Kolme päevaga oli laud valmis ja lapse toas paigas.

,,Põnevuse mõttes sai pulkade vahele tõmmatud ka takunöör ning sinna lõbusad näpitsad pandud,” selgitas Ursula – nii saab laps oma lemmikuid kaarte ja joonistusi sinna riputada.

Ta lisas, et laua kõrged küljed tulevad vaid kasuks, kuna nii ei kipub ükski paber sealt maha libisema.

 

Ajatu laud

Kui laud valmis, oli laps kaheaastane. Nüüdseks on tal laud olnud juba kaks aastat ning see on lapse jaoks jätkuvalt väga aktuaalne.

,,Kui laua kõrgus peaks kunagi madalaks jääma, siis ei ole probleemi seda lauaplaati veidi kõrgemale tõsta,” selgitas Ursula laua kasutamisvõimaluste pikaajalisust. ,,Kooli minnes saab laua alt ära võtta mänguasjakastid ja asendada sahtliboksidega.” Ta lisas, et nüüd mahub täiesti vabalt laua taha joonistama ka kaks last.

Fotod: Ursula Noorväli

Fotod: Ursula Noorväli

 

Pool tundi tööd ja 100% taaskasutus

Vanast võrevoodist tegi lastele laua ka Reeda. Ta kirjeldas, et võrevoodist laua tegemiseks polegi vaja muud, kui eemaldada üks võre ja lasta voodipõhi sellisele kõrgusele, mis oleks lapsele sobilik laua kõrgus. 

,,Lippidest voodipõhja võib asendada sobilikuma lauaplaadiga, meie katsime selle kasutuna seisnud puslemattidega,” soovitas ta. ,,Puslemati eelis on see, et ei vildikad ega guaššvärvid tee sellele kurja, sest selle saab lihtsa vaevaga niiske svammiga puhtaks pesta.” Reeda lisas, et ühtlasi saab laps puslemati endaga mängida ja seda laua taga kokku panna. Puslemati miinusena tõi ta välja selle pehme pinna – kui laps joonistab pliiatsitega, siis on kindlasti vaja ühekordsele joonistuspaberile alla mõnd kõvemat asja, näiteks sobivas suuruses lauamatti, värviraamatut vms.

Olles puslematid enam-vähem paika pannud, lõikas Reeda servad ümbertringi kipsinoaga sirgeks. Kogu see töö võttis aega umbes 30 minutit, et leida puslemattide parim paiknemine ja värvikombinatsioon.

,,Selle hetkeni meie mingisuguseid lisakulusid ei kandnud, sest voodi oli meil esimesest lapsest saati olemas,” selgitas Reeda. ,,Värvisime selle siis, kui kolmas laps sündimas oli ja sugulastele laenatud voodi väga väsinud olemisega koju tagasi jõudis.” Ta lisas, et puslematid seisid juba ammu nukralt toanurgas. Väikesed väljaminekud on läinud riputuskonksude ja kirjaklambrite ostmiseks, et kõik joonistamistarvikud ilusti ära organiseerida ja meistriteosed nöörile silmailuks üles riputada. Pliiatsitopsid ja paberihoidik on taaskasutus kodustest vahenditest.

Valminud laud on seadistatud 1- ja 3-aastase lapse järgi, mis on ühtlasi tavalise võrevoodipõhja madalaim asend. ,,Olen väga rahul selle lahendusega, kuna mulle meeldib taaskasutus, laud on väga pika kasutuseaga ja see on turvaline, tänu võredele kolmes küljes ei veere asjad laualt nii kergesti maha ja kui laps otsustab laua peale ronida, et näiteks oma pilti nöörile riputada, siis pole kukkumisohtu,” tõi Reeda välja võrevoodist tehtud laua positiivsed küljed. Ta lisas, et võrevoodist laud annab palju võimalusi fantaasial lennata lasta. Mõelda, kuidas sättida joonistamistarvikuid jne.

Üleliigse võre külge saab aga näiteks riputada pisikeste preilide pidukleite ja puhvseelikuid.

Fotod: Reeda erakogust

Fotod: Reeda erakogust

 

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*