Lihtne, lõbus, loov ja köitev – siidisallitegu koos lapsega

banner1
Siidisallitegu koos lapsega on lihtne ja lõbus. Kaunite siidisallide tegija Margit jagas teadlikvanema portaaliga, kuidas valmib päikesetehnikas tehtud siidisall. Kõikide antud lugu illustreerivate fotode autor on Margit. Siidisallitegu koos lapsega on lihtne ja lõbus. Kaunite siidisallide tegija Margit jagas teadlikvanema portaaliga, kuidas valmib päikesetehnikas tehtud siidisall. Kõikide antud lugu illustreerivate fotode autor on Margit.

 

Lapsed armastavad juba pisikesest peast peale vanemaid jäljendada. Mida vanem ees teeb, tahab laps proovida ka ise järgi teha. Kui emal on veidigi käsitööhuvi, on vahva lihtsamaid asju koos lapsega teha. Üks, mida juba õige pisikestega koos ette saab võtta, on siidisallitegu. Miks mitte teha ühiselt näiteks vanaemale kingituseks üks vahva päikesetehnikas siidisall.

Kirgaste siidisallide tegija Margit selgitas, et päikesetehnikas tehtud siidisalli valmistamisel saab lapse lisaks kunstitöö tegemisele kaasata juba ettevalmistustesse korjates koos lehti ja lilli. Samuti saab laps kaasa lüüa nii värvimises kui lehtede asetamisel värvitud sallile. Pärast kuivamist on aga huvitav koos vaadata, missugune muster lehtede all on. ,,Töö toimub päikselise ilmaga õues ja laps ei tüdine ära, kuna tegevus on jaotatud osadeks,” lubas siidisallimeister.

Siidisalli tegemisele kulub keskmiselt tund (värvimine 10 min, kuivamine u 30 min, kinnitamine 15 min, viimistlemine 5 min). Sellele lisanduvad ettevalmistused (nt materjali korjamine), millele võib aega kulutada täpselt nii palju, kui süda lustib ja natuke veel pealegi.

 

Ühine kvaliteetaeg

Margit kirjeldas, kuidas oma 2-aastase pojaga koos meisterdas:

,,Kõigepealt korjasime koos õues lehti ja kive ning rääkisin, et neid ei tohi laiali loopida, kuna neid läheb vaja. Koju jõudes tuli valida sobivad riided, et saaksin ta vahepeal puhtaks pesta kui vaja on – tekstiililt ei tule plekid enam maha.

Varusin lähedusse ämbriga vett, paar pintslit, soovitavalt mitu purki puhta veega (igale värvile oma). Panime maha kile ja asetasin sinna peale raskused. Seejärel tuli aeg teha siidisall märjaks ja sättida see kile peale sirgelt. Vahepeal oli kile kusagilt rulli keeratud ja seda oli vaja uuesti sirgeks panna. Kui asusin märga siidisalli kilele sättima, oli abiline kohe kohal ja aitas ka. Kiiresti leidis ta pintsli ja hakkas (õnneks puhta veega) kohe tugevasti joonistama. Seletasin siis ruttu, et tasakesi tuleb teha.

Peagi oli aeg nii kaugel, et sai võtta värvid. Väike abiline oli hetke pärast minu eeskujul värvinud esimese ettejuhtuva värviga ilusa mustri ja lisaks siputas seda värvi tilkadena veel igale poole. Ja nii mitme värviga. (Kui te arvate, et see kõik läks õigesse kohta, siis arvake uuesti) Vahepeal sain mina värvida valgeks jäänud kohti. Korra juhtus, et suure tuhinaga sai ümber aetud värviline loputusvesi, siis tuli see kiirelt kokku pühkida ja väike abiline aitas ka üle loputada, et kuskilt värvine ei oleks. Seda tuli teha kiiresti, sest siid ei tohi ära kuivada. Siis sai panna peale lehed. See talle meeldis.

Lehed sai enne veest läbi tõmmata ja siis märjale sallile asetada. Kui lehed on pandud tuleks sinna peale panna veel kivikesed.

Siis tuli oodata kuni päike oma tööd tegi ja ära kuivatas. Lapsele sai niikauaks antud muud põnevat tegevust muidu oleks mindud lehti liiga vara ära võtma.

Kui katsudes oli sall kuiv, saime koos lehti ära võtma hakata ja lapsel oli põnev, et lehe alt on värv ära kadunud ja hoopis vahva muster tekkinud.

Nüüd oli minu kord värv kinnitada (kiire viis on ahi kuumutada 150 kraadini ja sall küpsetusplaadiga ahju pista 15 minutiks – kauem kõrbeb ära). Pärast seda sain selle puhtaks pesta ja ära triikida, ning siis oligi vahva isetehtud sall valmis.

Seda võib teha ka muude värvide ja materjalidega.

PS. Siidivärvid ei ole mõeldud lastele. Selgitage, et tuleb teha väga ettevaatlikult, et värvi ei satuks silma ega nahale. Nahalt eemalda kiiremas korras puhta vee, seebi ja vajadusel nuustikuga.

Toredat meisterdamist ka teistele lapsevanematele!”

 

Meisterda koos lapsega

Vahvate ja lihtsate siidisallide tegemiseks läheb vaja:

Siidisalliteoks tarvilikud materjalid.  Kõikide antud lugu illustreerivate fotode autor on Margit.

Siidisalliteoks tarvilikud materjalid. Kõikide antud lugu illustreerivate fotode autor on Margit.

 

  • Valge siidisalli toorikut
  • Siidivärve (nt Marabu silk)
  • Pintslit
  • Purki puhta veega
  • Kilet
  • Lehti, lilli vms
  • Kivikesi lehtedele asetamiseks

 

Töö käik:

Kõigepealt tasub valida kõige tuulevaiksem koht, kuhu päike peale paistab. Seejärel asetada kile tasasele pinnale ning raskused äärtele, et see minema ei lendaks. Eelnevalt märjaks tehtud sall tuleb sirgelt kile peale sättida.

 Seejärel tuleb sall kiirelt sobivate värvidega üle värvida.

IMG_0531

Märjale värvitud sallile tuleb asetada lehed, mis tuleb vajutada tihedat vastu salli ning panna nende peale kivid kaitseks juhusliku tuuleiili eest.

Pärast seda peab sall päikese käes kuivama nii kaua, kuni see täiesti kuiv on. Selleks kulub umbes 30 minutit. Pärast lehtede eemaldamist sallilt näebki tulemust.

 

IMG_0540

 Värvi kinnitamiseks tuleb seda triikida või panna sall praeahju ja küpsetada 15 min 150 kraadi juures. Seejärel tuleb sall puhtaks pesta ja ära triikida.

Margiti tehtud siidisallidega saab tutvuda siin.

 

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*