Lihtsad riietetuunimisjuhendid: anna vanadele rõivastele oma kodus mitu elu

banner1
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Laps kasvab riietest ruttu välja. Samuti võivad nö käibelt maha minna mõned vanemate endi riided, plekilised asjad vms. Mõnest lemmikasjast on teinekord ehk nii kahju loobuda, et tuleb tahtmine selle kandmisaega kuidagigi pikendada. Ursula on sellele mõnusa lahenduse leidnud – riiete tuunimine ja ümberõmblemine on tegelikult lihtsamad, kui võiks arvata.

Sissejuhatuseks olgu öeldud Ursula näol pole tegu inimesega, kes pidevalt õmblemisega tegeleks või seda kusagil eraldi õppinud oleks – vastupidi – tema õmblustöö õppimise kogemus pärineb ajast, mil ta keskkoolis käis. Seal sai õmmelda põlle ja öösärki. Pärast seda sai tal ema käe all tehtud paar lapse suvist kombekat, ent sellestki on möödas julgelt oma 18 aastat.

,,Vahepeal olen vaid riideid parandanud või mõne püksipaari omal käel lühemaks teinud ja see ongi olnud kõik,” kinnitas Ursula. Ehkki mingid elementaarsed õmblusoskused, nagu see, kuidas niit masinale paigaldada, kuidas poolile niiti kerida või see, et venivaid kangaid on raskem õmmelda, on tal teada ning õmblemissoovgi alati olemas olnud, pole ta õppinud seda, kuidas lõikeid teha või mõnd suuremat õmblustööd ette võtta.

Et üheks hingelähedaseks teemaks on Ursula jaoks taaskasutus, on ta leidnud võimaluse õmblushuvi sellega siduda. ,,Pidevalt tekib mingeid riideid, mis on jäänud suureks või väikeseks või lihtsalt tunduvad igavad ja ei taha selga panna või lausa osaliselt auklikuks kantud,” selgitas ta. ,,Eks alati on võimalus asju humanitaari anda või muudele abivajajatele, mida ka algselt pidevalt tegin. Samas paneb mõtlema, et ära antud püksipaar tähendaks ju uue püksipaari ostmist või kui peres on kasvavaid lapsi, kelle garderoobi tuleb peaaegu igal aastal välja vahetada, kuna riided jäänud väikseks, siis vahest on lausa kahju ära anda asja, mis on saanud vaid üks-kaks korda seljas olla.” Ta leiab, et kui ise riideid veidi tuunida, siis tulemuseks võib olla palju vahvam riietusese. Boonuseks on seejuures sääst uue rõiva soetamise arvelt.

Riidesorteerimine tuunimisvõimaluse järgi

Ursula selgitas, et on hakanud vanu riideid sorteerima sellisel viisil, et kui asjast annab midagi teha, siis jääb see alles. Ehkki kohe alguses ei pruugigi tulla head mõtet, mida mõne konkreetse riietusesemega ette võtta, tõstab ta selle kõrvale – küll kunagi idee tuleb. Nii on ta näiteks kõrvale pannud ilusama mustri või toredate piltidega riideid. Praeguseks sihikuks on ta võtnud näiteks oma vanad, suureks jäänud t-särgid. Ursula peres on kasvamas 4-aastane tüdruk, kellel on parasjagu käes eluetapp, kus iga päev peab seljas erinev kleit või seelik olema. Et laps käib lasteaias, siis ei ole Ursula kinnitusel oluline, et need riided eriti uhked oleks – pigem mugavad ja praktilised.

Lõikeks vana riideese

,,Kuna ma lõikeid teha ei oska, siis kasutan seda nippi, et võtan lõikena ette juba olemasoleva sarnase lõikega kleidi või seeliku, asetan särgile ja lõikan selle järgi välja riidetüki väikse õmblusvaruga,” selgitas Ursula oma tööpõhimõtet. Ta lisas, et kleiti õmmeldes on tark vana särk lapsele veel selga proovida ja vaadata, kas varruka pikkus on paras, kas kaelaauku on vaja veidi kokku õmmelda.

Antud kleidi (vt. pildil) puhul sai pluusi küljed lahti ning seejärel õige suurus välja lõigatud. Vanad õmblused lõikas ta lihtsalt välja, sest lahti harutamine võtab Ursula selgitusel liiga palju aega. Pealegi ei sobi lahti harutatud osa uuesti kasutamiseks, kuna vanad nõelaõmbluse augud on tugevalt näha.

Vana t-särk uues kuues - kleidina Fotod: Ursula erakogust

Vana t-särk uues kuues – kleidina Fotod: Ursula erakogust

Järgmise tööetapina õmbles Ursula pluusi küljed uuesti kokku ja korrigeeris ka kaelaauku väiksemaks. Ta rõhutas, et kaeluse parajaks tegemisel tasub kindlasti kasutada nööpnõelu märgistamaks, kui palju tuleb kaela osa väiksemaks teha ning vahepeal ka lapsele kleiti selga proovida, et jälgida, kas kaelus ja ka varrukas jääb sealjuures seljas istudes ilus või ei. ,,Mina pidin ka varrukat kitsamaks tegema, kuna olemasolevad varrukad olid lapsele laiad ning soovisin, et nende pikkus oleks veidi pikem,” selgitas Ursula. ,,Pikkuse andmiseks kasutasin lapse vanu liibukaid, mille põlved olid auklikuks kulunud, aga all sääre osa täiesti terved ning ka laiuse mõttes täiesti sobilikud kasutada varruka pikendusena,” lisas ta, kirjeldades, et mõõtis vanadest retuusidest välja kaks ühepikkust tükki ning õmbles varrukale külge sellisel viisil, et jäi efekt, nagu oleks pikavarrukaga pluus kleidi all. Selleks palistas ta ära nii pluusi varruka kui ka juurde lisatud otsa.

Seelikut (vt pildilt) tehes, lisas ta efektiks atlaspaela ning pesukummi. Viimane oli taaskasutust leidnud ning välja harutatud just neist samadest vanadest liibukatest, mille sääreosast varrukad said.

Lisakulutuseks jäid vaid niidid ja kaunistused

Vanast t-särgist vahva seelik Fotod: Ursula erakogust

Vanast t-särgist vahva seelik Fotod: Ursula erakogust

Ilus ja rahakotisõbralik

Taaskasutuslik riietetuunimine on rahakoti jaoks sõbralik ning silmale ilus vaadata. Ursula selgitas, et kui kodus on juba olemas kangatükid/vanad riided, millest uus tuunida, siis juurde on vaja vaid soetada sobivas värvitoonis niiti ja vahel ka efektideks kasutada paelu, pitse, nööpe jmt.

Ta soovitas õmblemiskatsetusi alustada just vanade riiete peal: kui midagi nihu läheb, siis ei ole kahju nii suur, aga samas on olnud võimalus kätt harjutada, et järgmine juba paremini teha. ,,Mida rohkem teed, seda enam tuleb ka vilumus,” lubab Ursula. ,,Internet on täis erinevaid ideid ja õpetusi, oska vaid otsida ja leida. Samuti astu julgemalt sisse kangapoodi. Täiesti uskumatu, mida seal pakutakse. Tutvu erinevate võimalustega, küsi julgelt müüjatelt nõu. Lõpptulemus võib sind ennastki ootamatult positiivselt üllatada.”

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*