Maanteeamet: teadmata ajalooga turvavarustusest tuleks hoiduda

banner1
Seljaga sõidusuunas turvatool Foto: sv.wikipedia.org Seljaga sõidusuunas turvatool Foto: sv.wikipedia.org

 

Erinevates internetipõhistes müügi- ja taaskasutusgruppides, samuti teise ringi kauplustes, on müügil üsna väsinud väljanägemisega ning isegi katkiseid turvatoole ja -hälle. Ilmselt küll hinnavahest tingituna – uus turvavarustus neelab kümneid kui mitte sadu eurosid – on tahtjaid omajagu.

 

Taaskasutusgruppides pakutavad laste turvahällid või -toolid on tihti juba pealtnäha amortiseerunud: kate katki, polster paistmas, turvatooli plastikust osa kriimuline. Lisainfona seisab juures, et -tool või -häll on kasutust leidnud nelja-viie lapse poolt, kuid ilmselt veel tulevikuski kasutatav.

Maanteeameti pressiesindaja Villu Vane selgitusel tuleks hoiduda turvavarustusest, mille ajalugu pole teada, mis on läbi teinud liiklusõnnetuse või saanud lööke, millega on kaasnenud nähtavad vigastused selle konstruktsioonis, mille turvavööd on kulunud (narmendavad või katki) või nende lukustusmehhanism ei tööta korralikult. Samuti juhul, kui konkreetsel mudelil puudub eesti riigikeelne turvavarustuse valmistaja poolne kasutusjuhend koos paigaldamise nõuete ja kasutamise ohutust tagavate hoiatustega.

Maanteeameti ning laste turvavarustuse maaletooja koostöös valminud infovoldikus hoiatatakse turvaistmete ostmise eest second hand turult, kuna sellisel juhul pole teada, mis on istmega juhtunud. Seda pole tihti ka võimalik välisel vaatlusel tuvastada. Samuti puuduvad kasutatud turvaistmel sageli kasutusjuhendid, mis võib tingida istme vale paigaldamise autosse.

Vastuseks küsimusele, mis võib varasemalt avarii läbi teinud turvavarustusega uue õnnetuse korral juhtuda, tõi Vane välja, et kõikvõimalike kinnituskohtade, nii õmbluste, klambrite, kinnitite jms tugevus võib väheneda, samuti võivad need osaliselt puruneda või kahjustatud saada.

Turvavarustuse enda vanusest tulenevaid piiranguid sellele üldiselt siiski pole. Küll aga peab lapse turvaseade (häll, iste, ekraan, rihm, rakend, istmetugi vms), vastama E-reegli nr 44 või direktiivi 77/541/EMÜ nõuetele. Vane selgitusel võivad uuemad mudelid pakkuda küll suuremat mugavust või uuemast konstruktsioonist tingitult ka mõnevõrra suuremat ohutust, kui mainitud nõudele vastavuse korral pole piiratud ka vanemate mudelite kasutamine.

,,Ka vanamoekad mudelid, kui need pole saanud mingil moel kahjustada, täidavad lapse sõidutamise ohutust tagavad minimaalsed nõuded,” põhjendas maanteeameti pressiesindaja.

Vaata lisaks:

Ülevaade laste turvavarustusest lapsevanema pilgu läbi

Maanteeameti infovoldik Lapse ohutu sõidutamise kohta autos

 

Jaga oma seisukohta: kas sina ostaksid oma lapsele kasutatud turvatooli/-hälli?

 

bänner