Tarbijakaitseamet: kolmandate riikide e-poodidest või teise ringi poodidest ostmisel ei saa tarbija kunagi sada protsenti veenduda toote vastavuses ohutusnõuetele

banner1
Foto: sq.wikipedia.org Foto: sq.wikipedia.org

 

Tänapäeva veebiühiskond võimaldab kõiksugu kaubad mis tahes maailma otsast otse koju tellida. Tihti on kolmandatest riikidest tehtud nö otsetellimus tarbija jaoks tükk maad odavam kui poest ostetu. Lisaks on erinevaid tarbeid võimalik märksa soodsamalt saada ka teise ringi kauplustest ning taaskasutusgruppidest. Oht võib peituda aga selles, et nii võivad tarbijateni jõuda tooted, mis kehtestatud ohutusnõuetele ei vasta ning mõnes riigis hoopis ära on keelatud.

Teadlkvanem.ee portaali lugeja juhtis toimetuse tähelepanu asjaolule, et inimesed tihti ei mõtle sellele, et tooted, mis mujal maailmas võivad ära keelatud olla seetõttu, et mitu last on nende kasutamise tagajärjel surnud. Ta tõi Nap Nannyle viidates välja, et inimesed kipuvad unustama asjaolu, et tooted, millega kasutamisega seotud õnnetused paistavad juhtuvat vaid kusagil Ameerikas, on tegelikult vaid paari hiirekliki abil ka Eestisse tellitavad.

Lisaks on portaali toimetajale teada juhtum, kus üks ema soetas teise ringi kauplusest endal beebikandmisvahendi, kuid avastas internetist toote kohta informatsiooni otsides, et tegu on ohtliku vidinaga, mida juba mõnda aega turult tagasi korjatakse.

 

Euroliidust välja tarbijakaitse käed ei ulatu

Millega aga arvestada kasutatud asja hankimisel või uue toote tellimisel kolmandatest riikidest ning kuidas veenduda nende ohutuses? Kadri Paul tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonnast selgitas, et kõigil toodetel ei pea olema CE-märgist. See on nõutav ainult nendel tootekategooriatel, millele CE-märgis on vastavate direktiividega ette nähtud (mänguasjad, elektroonilised tooted, isikukaitsevahendid, meditsiiniseadmed jms). Üldiselt on CE-märgis toodetel, mis võivad olla kasutajale ohtlikud. Tooteid, millel peab olema CE-märgis, on Euroopa Liidus keelatud ilma märgiseta turule lasta ja müüa. Lastehooldustooted CE-märgist ei vaja.

Kauba tellimisel väljastpoolt Euroopa Liitu peab silmas pidama seda, et kui Euroliidu piires kehtivad e-poest kauba tellimisel kindlad reeglid: õigused ja kohustused (nt on tarbijal 14-päevane taganemisõigus), siis kolmandatest riikidest kauba tellimisel tuleb vaadata, mis seadused konkreetsest riigist ostes kehtivad. Korrektse välismaise e-poe kodulehel peaks see olema ka märgitud. Samuti on vaja teada, et kui tegemist on Euroliidust väljaspool asuva riigi kauplejaga, siis ei saa pärast ostu probleemide tekkimisel (kui ostetud tootel ilmneb puudus) pöörduda tarbijakaitseameti poole, sest tarbijakaitseamet lahendab pretensioone Euroopa Liidu piires ostetud kaupade ja teenuste osas.

 

Tooteohutus prioriteediks

Kui tellida tooteid mõnes Euroopa Liidu riigis tegutsevast veebipoest või siis osta tooteid liidu piires tavapoest, saab arvestada sellega, et Euroliidus pööratakse tooteohutusele suurt tähelepanu: see on üks peamisi prioriteete. Euroopa Liidus on olemas kiirhoiatussüsteem RAPEX, mille abil saavad järelevalveasutused ohtlike kaupade kohta infot vahetada, et need võimalikult kiiresti liikmesriikides turult kõrvaldada. Samuti aitab ohtlike kaupade levikut tõkestada mittetulundusühing PROSAFE, mis ühendab endas turujärelevalveametnikke kogu Euroopas ja üle maailma.

,,Seega toodete ohutust silmas pidades on kindlam ja vähem riskantne tellida tooted Euroopa Liidus tegutsevalt e-kauplejalt või osta tooteid Eesti või mõne muu Euroopa Liidu riigi tavapoest,” kinnitas tarbijakaitseameti esindaja.

 

Põhjalik eeltöö

Enne kauba ostmist ja kasutuselevõttu tuleks Kadri Pauli sõnutsi tutvuda põhjalikult selle märgistuse ja kasutusjuhendiga. ,,Toote kasutamisel tuleks järgida kõiki tootja antud juhiseid ja hoiatusi,” soovitas ta. ,,Lastetarvete puhul tuleb ka jälgida, et toode sobiks lapse vanuserühmale.”

Kolmandate riikide e-poodidest või teise ringi poodidest ostmisel ei saagi tarbija kunagi sada protsenti veenduda toote vastavuses ohutusnõuetele, kuna ohutusreeglid on Euroliidus ja kolmandates riikides erinevad.

Taaskasutuspoest ostes pole kaup enamikul juhtudel enam originaalpakendis, et oleks võimalik vaadata selle märgistust. Samuti pole siis sageli enam kaasas kasutusjuhendit.

Olenemata sellest, kas tellida toode Euroopa Liidu liikmesriigi või siis mõnest kolmanda riigi e-poest, tasub toodet igal juhul guugeldada ning vaadata, kas mõni selle toote endale soetanud inimene on toodet e-poes või siis mõnes foorumis kommenteerinud.

 

Vaata ka: Lisainfot e-kaubanduse; toodete ohutuse ning tööstuskaupade (sh lasterõivaste ja mänguasjade) kohta

 

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*