Teadlikvanem.ee soovitab: ,,lapsed vajavad kõige enam armastust ja tähelepanu siis, kui nad käituvad viisil, mis selleks kõige vähem põhjust annab.”

banner1
Foto: Flickr.com Foto: Flickr.com

Lapse nutt on paljudele raske taluda. Vanemad kipuvad pahatihti kisa tegevat beebit vaigistamiseks kussutama, talle lutti suhu pistma või siis näiteks püüdma nuttu naljakaid nägusid ja hääli tehes kuidagi naeruks muuta. Veidi suurema lapse jonni- ja raevuhoogusid püütakse ennetada ja/või vaigistada näiteks läbi liigse kõikelubamise või siis negatiivsete tunnete keelamise.

Kuidas aga oleks õige lapse nutule või jonnihoole reageerida?

photonuttjajonnihoodEnam kui kolmkümmend aastat laste nutu- ja jonnitemaatikaid uurinud arengupsühholoog Aletha J. Solter aitab raamatus ,,Nutt ja jonnihood. Kuidas aidata lapsel oma tunnetega toime tulla” vanematel paremini nutu ja jonni olemust mõista ning selgitab lähemalt nutu ja nutmise tagamaid.

Raamat ,,Nutt ja jonnihood” kummutab väärarusaamad nutmise kohta, tutvustab lähemalt stressi ja nutu füsioloogiat ja stressi väljaelamise mehhanisme. Eraldi juttu tuleb nii imikute nutust, stressiallikatest, imikute nutuga tegelemisest kui ka suuremate laste nutu- ja raevuhoogudest.

Raamat on väärt lugemisallikaks igale lapsevanemale, vanavanemale ja inimestele, kes väikeste lastega palju kokku puutuvad – nende lihtsate, kuid samas põhjendatud ja eluliste näidete abil saab lapse nutt hoopis teise tähenduse ja uued reageerimisvõtted aitavad vanematel oma lapsi pingetest vabanema õpetada. Nagu ka raamatu autor ise kinnitab, tuleb teadlik olla tõsiasjast, et lapsed vajavad kõige enam armastust ja tähelepanu siis, kui nad käituvad viisil, mis selleks kõige vähem põhjust annab.

Arengupsühholoog, rahvusvaheline koolitaja, konsultant ja The Aware Parenting Instituudi looja Aletha J. Solter, PhD Foto: commons.wikimedia.org

Arengupsühholoog, rahvusvaheline koolitaja, konsultant ja The Aware Parenting Instituudi looja Aletha J. Solter, PhD Foto: commons.wikimedia.org

Raamatu autor Aletha J. Solter, PhD on arengupsühholoog, rahvusvaheline koolitaja, konsultant ja The Aware Parenting Instituudi looja. Ta on välja andnud viis raamatut, mis on tõlgitud paljudesse erinevatesse keeltesse. Teda tuntakse rahvusvaheliselt kui oma ala eksperti kiindumussuhte, trauma ja mitte-karistavate distsipliinimeetodite alal.

Lisaks raamatule ,,Nutt ja jonnihood” tasub inglise keele oskajatel tutvuda ka The Aware Parenting Instituudi veebilehel  väljatoodud korraliku artiklipangaga.

Loe ka Aletha J. Solteri ja The Aware Parenting Instituudi loal tõlgitud ja avaldatud artiklit ,,Aja mahavõtmise tehnika varjuküljed” Teadliku Vanema portaalis.

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*