Teadlikvanem.ee soovitab: Mida teha laste esimestel eluaastatel, et ,,kohutava” kahese asemel oleks hoopis ,,kohutavalt tore” kahene?

banner1
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Lapse ,,kohutava kahese” perioodist on palju räägitud. Väljendist endast on saanud üsna üheselt mõistetav käibeväljend, mis iseloomustab paariaastast tegelast, kes oma tunnetega veel toime tulla ei oska ning kelle enesekontrollimeetmed alles varajases arengujärgus.

Ehkki viril ja valjuhäälne, suure nutukisa saatel põrandale või maha viskuv laps võib vanematele parajaks pingeallikaks olla, ei saa taas kord mööda vaadata faktist, et laps ei tee seda kõike vanema ärritamiseks. Ta ise ei tule lihtsalt teisiti toime.

Martha ja William Pieperi raamat ,,Arukas armastus"

Martha ja William Pieperi raamat ,,Arukas armastus”

Mida aga teha lapse esimestel eluaastatel nii, et ,,kohutava” kahese asemel sirguks beebist ,,kohutavalt tore kahene”. Ja mida teha edasi, et aidata oma lapsel kasvada õnnelikuks inimeseks?

Lapsevanemate aitamisele pühendunud abielupaar, nõustaja ja psühhoterapeut Martha Pieper ning psühhiaater ja psühhoanalüütik William Pieper toovad nii oma erialasest tarkusest kui viie lapse vanemana saadud kogemustest välja raamatu jagu nõuandeid värsketele ja mitte enam nii värsketele lapsevanematele. Nende raamatus ,,Arukas armastus. Kuidas aidata oma lapsel õnnelikuks kasvada” on välja toodud hulk ideid ja põhjendusi, kuidas arukalt armastada oma beebit, väikelast, koolieelikut, koolilast ja noorukit.

Nagu nad ka ise oma raamatu sissejuhatuses kinnitavad, tahavad kõik vanemad, et nende laps oleks edukas ja õnnelik, kuid harva jõutakse üksmeelele, kuidas seda eesmärki kõige paremini saavutada. Nii on aegade jooksul katsetatud seinast seina kalduvaid meetmeid, alustades lapse vajaduste kuulamisest, lapse režiimile allutamisest, väikelaste varajasest harimisest ning nende enda õppimismotivatsiooni tekkimiseni välja.

Oma raamatus jagavad autorid vanematega seda, kuidas lapsed erinevaid situatsioone näevad, lapse ja vanema vahelist suhet tajuvad ning milliseid alateadlikke järeldusi vanemate erinevatest reageeringutest oma kehamällu jätavad.

Nad annavad vastuseid küsimustele, kust tulevad õnnetud lapsed, kuidas tuleks laste käitumist reguleerida, kuidas toimida, et lastes ei tekiks käitumisprobleeme tekitavat sisemist õnnetuolekut, mida tasuks teada nutust, söömisest, lahusoluhirmust, võõrastamisest, lapse mina arengust ja väikelaste õppimisest ja õpetamisest, konfliktideta argipäeva võimalikkusest, lasteaiast, luiskamisest, vihast, koolist, sõprusest ja murdeeast, reeglite ja piirangute seadmisest ja paljust muust.

Ehkki ideaalis võiks raamatut soovitada juba beebide vanematele või last ootavatele peredele, on see väärt lugemismaterjal igas vanuses laste vanematele. Raamat annab ka nõuandeid, kuidas varem tekkinud ja püsimajäänud lünki parandada.

Nad toovad välja ja põhjendavad, milliste tulemusteni viivad kasvatusmeetmed, mis tekitavad lastes sisemise õnnetuolemise nõiaringi ning kedagi halvustamata annavad nõuandeid ja ideid, millised meetmed positiivsete tagajärgedega töötavad.

Raamatu autorid lubavad, et raamatu põhimõtteid järgides aitavad vanemad lapsel kasvada kaheseks, kes pole mitte kohutav, vaid hoopis kohutavalt tore.

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*