Tee ise lapsele mänguköök – kuus inspireerivat pilti ja isetegemislugu

banner1
Foto: recicledecora.com Foto: recicledecora.com

Korralik mänguköök lapsele maksab omajagu. Veidikese loovuse, ettevõtmise ning töö abil saab ilusa ja omanäolise mänguköögi teha ka taaskasutatud materjalidest. Võib kindel olla, et vanemate endi tehtud kingitused on lapsele lõpuks kõige armsamad. Pealegi pole päris sellist kellelgi teisel. Korjasime Facebooki-grupi Taaskasutus Tartus ideedekaustast kokku kuue pere poolt tehtud mänguköögid ning uurisime nende tegijatelt, milline oli kapi tegemise aja- ja rahakulu ning mida selleks tarvis läks.

Merle Randmäe tegi lapsele kööginurga katki läinud riiuli plaadist, mille sobivas suuruses juppideks lõikas. Pliidinupud on puust ise meisterdatud ja üle värvitud, pliidiplaatideks passisid hästi CD-plaadid, mis samuti endale katteks värvikihi leidsid.

Kööginurga valmimine võttis aega ligikaudu kaks nädalat, kuna polnud võimalik seda iga päev pikemalt korraga teha. Et enamus käiku läinud tarbeid olid kodus olemas ja osta tuli vaid kraanikausiks olev kauss, kujunes köögi maksumus kahe Euro kanti.

,,See kööginurk on väga menukas” kinnitas Merle, lisades, et septembris kaheseks saav poisslaps mängib seal iga päev vähemalt tunnikese.

Foto: Merle Randmäe

Foto: Merle Randmäe

Kraam kodus olemas

Mariliis hankis oma kolmesele preilile tehtud kööginurgaks sobiva kapi taaskasutusel põhinevad Sõbralt Sõbrale poest 13 Euro eest. Esialgu oli kapp pruuni värvi. Kapi lakikiht sai karestatud puuklotsile toetatud liivapaberiga. Mariliis lisas seejuures, et kui ta oleks töö ette võtnud suvisel ajal ja õues, oleks ta lihvimiseks ilmselt masinat kasutanud.

 

Ta meenutas, et valge värvi näol oli tegu vesialusel värviga, mis sai kapile kantud kolme kihina. Kööginurga ülejäänud väljanägemine tuleneb kodus olemasolevatest esemetest. Kui alguses oli plaan kraanikausile auk teha ja see tööpinnaga tasa panna, siis ei raatsinud ta tegijana siiski välimuselt vahvat kappi lõikuda ning malmkauss sai lihtsalt kruviga paika kinnitatud. Nii on seda ka lihtne eemaldada ja näiteks uppiläinud vesi ära kuivatada.

,,Oleks soovinud tööpinna seest tulevat kõrge kaarega kraani aga kuna selline oli kodus olemas, sai tagaseina püstine plaat ja kraan selle sisse,” selgitas Mariliis. ,,Lisaks kruvidele on plaat põhja alt kinnitatud nurgikutega, et asi tugevam oleks. Kraan ise on plaadi sisse keeratud ja liimitud. Eelnevalt sai plaadile auk tehtud.”

Kööginurga pliidirauad on värvitud sinise värviga, millega Mariliis on varem üle värvinud ka ühe lastetooli. Lilled pliidiraual on akrüülvärviga. Pliidinuppudeks kasutatud kapinupud on pärit poest Krahvinna Kamber.

Ligikaudselt kulu kapi tegemisele kolm päeva. Suur osa vajaminevat kraami oli kodust võtta, nii jäid kuluartiklid üsna väikeseks.

,,Ei saaks öelda, et meie köök päris valmis oleks,” nentis tegija. ,,Midagi on plaanis veel peale maalida ja ehk ka midagi lisada, aga kuna päris õiget ideed veel ei ole, ootab see veel oma aega.
”

Foto: Mariliis

Foto: Mariliis

 

Päevake tööd

 

Perekond Kuld tegi oma kahe ja nelja aasta vanusele lapsele kööginurga vanast kahe uksega kapist. Töö läks kiiresti – vanemad hakkasid tööga ühel õhtul pihta ning järgmisel oli kööginurk valmis. Vahepeal oli vaja lasta kapil kuivada ja lastega tegeleda, muidu oleks kapitegu ise veelgi vähem aega võtnud. Kokku kulus kööginurga materjalidele 12 Eurot – käepide maksis natuke üle nelja Euro ning kapi eest ostis pereema kapiandjale vahetuskaubaks koolitarbeid.

Et kapi kõrgus oleks laste jaoks paras, võeti sellest kõigepealt jalad alt. Kapipind sai üle võõbatud kevadisest akende värvimisest ülejäänud windoora aknavärviga. Et köök asub mängumajas, peab see natukenegi niiskust taluma.

Kapi pealmine pind jäeti värvimata ning tõmmati üle hoopis tööpinnaõliga, mis samuti muudest töödest üle oli jäänud.

Kraanikausiks sai plekk-kauss vanadest varudest, pensionile läinud laborikraan tuli tuttavalt torumehelt. Kapinupp ,,,ahjuklaas” ning ,,induktsioonpliidiplaat” said värvitud musta korrostop värviga, mis samuti olemas olid. ,,Hea tihke värv on, esimese korraga katab ilusti ära,” kiitis pereema. Ta lisas, et joonistas pliidirõngad hõbedase markeriga. Kapiuks ja -külg said kaunistused peale muhumustrilisest salvrätist.

Ühe ukse pani pereisa käima teistpidi – kruvis hinges küljelt maha ja pani allserva – nii käib see nagu ahjuuks. Samuti tekitas ta kapile vaheseina ning saagis kraanikausi jaoks augu. Rohkem puusepatööd kööginurgategu ei nõudnudki. Kraanikausiks olev kauss on liimitud auku silikooniga. 

Pereema andmetel on ainus uus asi kööginurgas ahjuukse käepide (kapikäepide ehituspoest), sest seda majapidamises lihtsalt ei leidunud.,,Meie laste eelmine pliit on saepuruplaadi jääkidest,” lisas ta. ,,Selle valmistas üks tore onu jõuluvana kingikotti

.”

Foto: perekond Kuld

Foto: perekond Kuld

 

Mitu otstarvet

 

Kaiti Peters valmistas mänguköögi oma pooleteiseaastasele pojale. ,,Kõigepealt lõikasime kapil jalad alt, et saaks lapsele sobiva kõrguse,” kirjeldas ta. ,,Kapi ülemisele riiulile sai tehtud suvalisest puitplaadist vahesein, üks jupp veel ahjule ukseks ning teine seinaks, kuhu peale kinnitasime erinevaid vidinaid, mis tundusid lapsele huvitavad.”

Kööginurga valmistamiseks läks lisaks vaja veel tikksaagi, et teha ahju uksele aknaauk ning kraanikausi tarbeks auk. Kraanikausiks on tavaline roostevabast kauss, mida saab ära võtta ja laps saab sinna alla oma asju peita. Ahju uksele võib aknaks lõigata pleksiklaasi.

Pliidirauad on valmistatud CD-plaatidest, mis PVA-liimi abil oma kohale kleebiti. Pliidinupud on alt poolt kruviga parasjagu kinni keeratud, et nupud liiguksid kuid küljest ära ei tuleks. Ustele said ette kõige lihtsamad latthinged ning magnetid. Kaiti juhtis tähelepanu sellele, et kasutatavad magnetid ei tohiks lapse jaoks liiga tugevad olla, et ta jõuaks ikka ukse lahti tõmmata.

Enne värvimist sai kapp üle lihvitud ning värvimiseks kasutasid vanemad seinavärvide ülejääke. ,,mõistlik oleks ehk kasutada mõnda tugevamat värvi ja kindlasti lasta esimene kiht ilusti ära kuivada,” soovitas Kaiti. ,,Meie kiirustasime ning tulemuseks tekivad värvi sisse hästi lihtsasti kriimud.” Ta lisas, et mustad osad on värvitud tahvlivärviga, et kapil oleks võimalikult palju otstarvet. 


Ehkki otsest ajakulu ei osanud pereema välja tuua, soovitas ta siiski paari ööpäevaga arvestadam et värv ilusasti kuivada saaks. Kööginurga maksumuseks kujunes ligikaudu 30 Eurot, millest pea 20 moodustas tahvlivärv.

Foto: Kaiti Peters

Foto: Kaiti Peters

 

Kingitus esimeseks sünnipäevaks

Kadri Vahtramäe meisterdas mänguköögi tütrele ühe aasta sünnipäevaks. Ehkki konkreetset juhendit tal ees ei olnud, oskas ta välja tuua ühe sarnase ingliskeelse juhendi blogist

Kapi kogumaksumus võis Kadri hinnangul kujuneda 30-40 Euro kanti. Kapp ise õnnestus taaskasutusgrupist saada kohvipaki eest, vajaminevad vineerid olid aga kodus olemas. Poest tulid osta kollane ja must värv, must tahvlivärv, käepidemed, hinged ahjuuksele ja mööblijalad kööginurga alla.

Kadri selgitas, et kui ta oleks kööki saanud järjest pidevalt teha, oleks see valminud umbes nädala või veelgi lühema aja jooksul. Tal kulus selleks veidi kauem, kuna sai töötada vaid õhtuti lapse uneajal.

Foto: Kadri Vahtramäe

Foto: Kadri Vahtramäe

,,Loov mõtlemine ja abistav issi”

Kristel Kamardin valmistas toona pooleteiseaastasele lapsele mänguköögi jõulukingiks. Kööginurga valmistamiseks läks vaja vana kappi, mööblivärvi, liivapaberid, roostevaba kaussi, kraani ja uusi nuppe. Poest ostis ta kausi, nupud ja värvi, mis kokku läksid maksma 16-18 Euro kanti. Kapi ja kraani eest viis ta tänutäheks kaks suurt šokolaadi.

,,Kuna kodus oli liivapaber ja tikksaag olemas, siis suurt midagi vaja polnudki,” selgitas Kristel. ,,Otsest juhendid poel võtta,” lisas ta. ,,Lihtsalt loov mõtlemine ja abistav issi, kui endal ise jõud üle ei käi. Ja veidi kannatust.”

Kui saaks järjest kapi tegemisele pühenduda, kuluks tööks paar päeva. Kõige kauem võtab sellest ajast värvi kuivamine – et tegu oli kuuri all seisnud vana kapiga, tuli panna mitu kihti värvi, et mustus alt välja ei paistaks.

Foto: Kristel Kamardin

Foto: Kristel Kamardin

 

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*