Tissistreiki aitavad murda meelerahu ja palju lähedust

banner1
Foto: wikimedia.org Foto: wikimedia.org

Võib juhtuda, et ühel hetkel muutub rinnalaps toidupakkumise peale pahuraks, keerab pea kõrvale ning keeldub tissist. Mõnikord täiesti arusaamatutel põhjustel tekkinud tissistreigi aitavad murda sage rinnapakkumine ning palju lähedust.

Imetamisnõustaja ja ämmaemand Ülle Lember Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühingust selgitas, et tissistreigi mõistel kui sellisel on laialdane tähendus. Erinevas vanuses lastel võivad olla erinevad põhjused, miks nad järsku rinda ei taha. Tavaliselt näeb tissistreik välja selline, et ema pakub lapsele rinda, kuid laps ei võta ning on rahutu ja nutune kogu ülejäänud päeva. Järgmiseks päevaks on see aga tavaliselt unustatud. Mõned lapsed on siiski rahutud ka pikemat aega järjest, iga päev natuke.

Ehkki mõnikord võibki tissistreigi põhjus arusaamatuks jääda, on siiski mitmeid olukordi, mis last ajutiselt rinna võtmise vastu tõrkuma panevad. Näiteks võib teda ärritada mõni lõhn (ema on kasutanud uut pesuvahendit või seepi), ema näeb ootamatult võõras välja (tuleb pesemast, rätik pea ümber, võtab prillid eest ära vms). Et lapsel pole kogemust, et ema võib ka teistsugune välja näha, on see tema jaoks ehmatav.

Ka võib piimal olla teistsugune lõhn või maitse. Ehkki üldiselt on erinevat maitsevarjundid teretulnud, sest nii harjub laps ema rinnapiima kaudu, et toidul on erinevad maitsed, võivad väga teravamaitselised toidud rinnapiima maitset lapse jaoks liiga palju muuta.

Tissistreigi üheks põhjuseks võib olla ka see, et laps hakkab haigeks jääma. Seda isegi siis, kui miski muu lähenevale haigusele ei viita. Laps ei taha imeda ning on pahur. Ka võib nohu olla rinnast keeldumise põhjuseks, kuna kinnise ninaga ei saa imeda.

Mõnikord on laps tundlik ka muutunud olude – näiteks väljasõitude, uute inimeste suhtes. Elamusi koguneb tema jaoks liiga palju ning lapsel kulub harjumiseks veidi aega. ,,See ei ole püsiv seisund,” kinnitas kogenud imetamisnõustaja tissistreigi kohta. ,,Üks-kaks toidukorda jätab vahele, harva kauem. Nälg teeb lõpuks oma töö ja laps hakkab ikka imema.”

Rohkelt lähedust

Vanem, kes tahab tissistreigist võitu saada, võiks last võimalikult palju enda ligi hoida: nahk-naha kontaktis, süles või kaisus ning seejuures pakkuda palju võimalusi rinna imemiseks. Kasu võib olla piimatilgakeste väljapigistamisest nibu peale, et laps tunneks piima lõhna ja maitset. Paha ei teeks näiteks ka koos lapsega väike uinak teha, et laps saaks võimalikult palju ema läheduses olla. Enamasti hakkavdki lapsed uuesti imema vahetult unest ärgates.

Rinda võib lapsele pakkuda ka une pealt. Poolunes on lihtsalt vähem segavaid faktoreid ning laps on altim uuesti rinda võtma.

Igal juhul tasuks lapsega sellisel päeval rahulikult kodus olla ning lülitada välja ka muud ärritajad nagu TV, raadio jms ning tühistada külaskäigud ja muud üritused.

See, mida kindlasti vältida tasuks, on regulaarne lutipudelist piima pakkumine. Tegelikult võib pudelipiima pakkumine olla ise hoopis see, mis lapse tissistreigini viib. Seda ka juhtudel, kui laps näiteks korra päevas piimasegu saab – pudelist tuleb piim ju lihtsamini kätte ning laps hakkabki lihtsamat võimalust nõudma ning rinnal olles ,,streikima”.

,,Siin on tihti ka psühholoogiline moment,” rääkis Ülle tissistreigi mõjust vanematele. ,,Kui laps on mõned toidukorrad söömist vahele jätnud, lähevad emad ärevaks ja saadavad isa poodi pulbri järele.” Seda ei ole aga vaja.

Isegi siis, kui kahe-kolme kuune laps läheb õhtuse tissita magama, pole sellest imetamisnõustaja kinnitusel midagi pahasti. Laps magab pisut, unustab streigi ning hakkab tõenäoliselt öösel jälle sööma. Tissistreik läheb tavaliselt mööda 8-10-12 tunniga.

Pumpa nii palju, kui laps sööks

Ema ise peab tissistreigi ajal tõenäoliselt osa piima välja pumpama. 12 tundi rindades piima hoida teeb olemise lihtsalt väga ebamugavaks ja loob võimaluse rinnapõletiku tekkeks. Seejuures tasuks rindu tühjaks pumbata just sellise intervalliga, nagu laps oleks söönud. Väljalüpstud rinnapiima võib lapsele pakkuda täiesti tavalise tassi servast või teelusikaga.

bänner

Leave a comment

Your email address will not be published.

*