Vankrilaps saapaid ei vaja!

banner1
Foto: www.ortoosikeskus.ee Foto: www.ortoosikeskus.ee

 

Mitmed vanemad leiavad, et sokist või kapukatest justkui ei piisa ning nägusad jalatsid võiks lapse jalgu katta juba vankrilastel. Et pakutavate beebijalatsite valik on suur ja kutsuv, on lihtne unustada mõtet, et lapsele, kes veel ei kõnni, teeb jalatsite kandmine pigem kahju kui kasu. Samuti võivad kasu asemel kahju tuua sobimatute jalatsite valimine lapsele. Kalev Toots Ortoosikeskusest selgitab, mida lapse esimeste jalanõude valikul silmas pidada.

Foto: www.ortoosikeskus.ee

Foto: www.ortoosikeskus.ee

Kalev Tootsi selgitusel võiks lapsele esimesed jalanõud hankida siis, kui laps väljas kõndimas hakkab käima. Ajal, mil laps üksnes toas liigub, on jalatsitest pigem kahju kui kasu – lapsele on vaja aega anda, et tema jalad kõndimisega harjuksid. Nimelt peab laps õppima ka paljajalu tasakaalu säilitama.

Lapse jalatsid peaksid olema nn hingavast materjalist ja pehme sisepinnaga, et need jalga ei hõõruks. Oluline on ka piisavalt avar päkaosa, et laps saaks vabalt varbaid liigutada. Üldiselt pole võlvikõrgendus esimeste jalanõude puhul vajalik. Kui pole just vastavat näidustust, ei tohiks esimesed jalatsid olla ka liiga kõrge kannaosaga. Nii ei takista need lapse normaalset liikumist. Jalatsi kand peaks olema kinnine ja suhteliselt tugev. See hoiab kanna keskasendis ega lase jalga sisse vajuda.

,,Vale“ jalats piirab arengut

Toots märkis, et võimalusel tasub eelistada alati uusi jalanõusid. Vanad jalanõud, mis on teise lapse jala järgi kulunud, võivad lapse jala arengut negatiivselt mõjutada. ,,Kasutatud jalanõude puhul tuleb vaadata, et tald ei oleks ebaühtlaselt kulunud ning jalanõud ei tohiks olla lääpa vajunud,“ soovitas ta.

Kasutatud jalanõude kandmisel võib lapse jalg hakata vajuma jalanõu kulumise järgi. Näiteks, kui jalanõu sisemine külg on kulunud, hakkab lapse jalg sissepoole vajuma. See tähendab, et labajalg läheb keskasendist välja, mis omakorda mõjutab hüppeliigest ja teisi alajäseme liigeseid ja nende joonduvust.

Liiga kõrge kannaosaga jalanõude kandmine aga, kui ei ole just vastavat näidustust, võib takistada lapse vaba liikumist ja piirab hüppeliigese liikuvust. Kuna lastel on nõrgem sidekude, siis jalanõud võiksid olla veidi tugevamad ja toestavamad (eelkõige kannaosa), et need aitaksid liigeste õiget joonduvust ja labajala keskasendit hoida.

Kõnd enne jalanõusid

Paljudel vanematel on kombeks jalatseid jalga panema hakata juba tükk maad enne seda, kui laps kõndima õpib. Ortoosikeskuse esindaja seda aga ei soovita. ,,Mitte kõndivatele lastele ei ole mõtet jalanõusid jalga panna, tuleks lasta lapse kõnnil välja areneda loomulikult ja siis alles hakata jalanõusid kasutama,“ soovitas ta. ,,Laps peab suutma tasakaalu säilitada ka ilma jalatsita ning paljajalu kõnd arendab lapse jala lihaseid. Kui laps, kes alles alustab kõnni õppimist, koguaeg kannab jalanõusid, siis see muudab jalalihased „laisaks“.“

bänner

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Vankrilaps saapaid ei vaja - Perekool.ee

Leave a comment

Your email address will not be published.

*