Lastekasvatus

7 Varajase Potitamise Põhimõtet Ning 10 + 10 Nippi Erinevas Vanuses Laste Potileharjutamiseks

Enne kui edasi läheme, tahtsin küsida, kas oled kunagi mõelnud kas peaks lapsel arvutit laskma kasutada ja kui palju? Just lingitud artiklist leiad meie mõtted sellel teemal ja saad teada ka interneti kasutamise riskidest laste puhul.

Aeg, mil lapsest potilaps saab, on individuaalne. Ehkki paljud hakkavad last potile harjutama aina hilisemas eas, näitab emade kogemus, et juba beebit on võimalik väga edukalt potitada. Raamatu ,,Laps varakult potile“ autor Kristi Lõbu jagas Teadliku Vanema lugejatega nippe, kuidas erinevas vanuses lapsi potile õpetada. Raamatu kohta saab lähemat informatsiooni siit.

Üldiselt võib öelda, et mida varem potile harjutamisega algust teha, seda vähem nippe hiljem tarvis läheb. Sellegipoolest, kuna lapsed on erinevad, siis isegi sünnist peale potitatud laps võib potilkäimise selgeks saada alles teiseks eluaastaks ning ka temaga tuleb vanematel kõiksugu erinevaid nippe ära katsetada.

Enne nippide juurde jõudmist tuletan meelde varajase potitamise peamised põhimõtted.

,,Istu lapse kõrval ja näita või loe talle tema lemmikraamatut või vaadake koos lapsega kleepsudega potiraamatut,” annab raamatu ,,Laps varakult potile” autor nõu. ,,Sellistes raamatutes on jutud potilkäimise kohta ja ka kleepsud, mida laps saab pärast pissimist/kakamist õigesse kohta kleepida.” Foto: Tiina Kõrtsini, Õhtuleht

 1. Parim aeg alustamiseks on lapse esimese nelja elukuu jooksul.
 2. Jälgi titat, kas ta teeb enne pissimist või kakamist mõnd liigutust, häält või näoilmeid (näiteks hakkab nihelema).
 3. Kui sa arvad, et ta hakkab pissile või kakale, siis tõsta tita poti, kausi või kraanikausi kohale.
 4. Pissimise ja kakamise ajal tee mõnd häälitsust, mis seostuks lapsel selle tegevusega (näiteks pissimise ajal ,,pssss“).
 5. Kui tita hädast märku ei anna või sa tema märguandeid ei mõista, pane ta potile teatud kindlatel aegadel, näiteks kohe pärast ärkamist, söömist jne.
 6. Kasuta nii vähe mähkmeid kui võimalik ning eelista riidemähkmeid pabermähkmetele.
 7. Ole järjepidev ja kannatlik ning ära unusta, et potitamine peab olema positiivne, leebe ning rahulik tegevus.

Nipid titade potitamiseks:

 1. Sellel ajal, kui sa hoiad titat poti kohal, hinga sügavalt, nii et sinu kõht puudutaks tita selga, sedasi on tal parem lõdvestuda.
 2. Kui tita öösel ärkab, ära paku esimese asjana lutti või rinda, proovi ta algul potile panna. Võib-olla oligi see pissihäda, mis ta üles ajas.
 3. Kui laps lõpetas märguandmise ära, siis jätka potitamist ajastuse ja oma intuitsiooni järgi, ära harjutamist pooleli jäta.
 4. Kui laps on potil ja ootate pissi, siis pane kraanivesi jooksma, kalla vett ühest klaasist teise või tee lapse käsi märjaks.
 5. Kui laps ehmatab külma pissipoti tõttu ära ja ei taha sellel istuda, siis meisterda ise pissipoti soojendus (võtab väga vähe aega, selleks pole tarvis ei niiti, nõela ega õmblusmasinat).
 6. Selleks, et tita kiiresti potile saada, pane talle jalga nt kaidangkuvõi Gena(saad need ka ise meisterda), niimoodi on lapse jalad ka potil olles soojas.
 7. Pane magamise ajaks lapse pepu alla kas villatekike, flanell-või froteerätik vms, mis kaitseks madratsit märgumise eest.
 8. Hoia vannitoas ämber või kauss, kuhu saad panna päeva jooksul kogunenud määrdunud mähkmed või muud riided. Vette võid tilgutada paar tilka teepuuõli või äädikat, mis ei lase bakteritel levida ega ebameeldival lõhnal tekkida.
 9. Kodust välja minnes on mugav kaasa võtta kaasaskantav pissipott, näiteks Potette Plus, mis mahub isegi käekotti).
 10. Kui oled kindlalt mähkmete kasutamisest loobunud, aga püksipissimist tuleb vahel ikka ette, siis võta appi potitrennipüksid.

Nipid suuremate laste potitamiseks:

,,Näita lapsele, kuidas tema kaisukaru või lemmiknukk ka potil käib või kasuta pissivat nukku,” tõi Kristi Lõbu välja veel ühe võimaluse lapse potileharjutamiseks. ,,Näita lapsele, kuidas nukk joob, potil istub ja pissib. Võid lapse ja nuku kõrvuti pottidele istuma panna.” Foto: Evelin Virnas, efkaphoto.com

 1. Kiida last iga pissi-kaka eest, kallista ning musita teda – see töötab isegi paremini kui kommid ja muud auhinnad.
 2. Kaasa laps kogu potilkäimise protsessi. Las ta aitab potti tühjendada, vett peale lasta jne.
 3. Pane WC-potti punast või sinist toiduvärvi. See muutub pissiga kokku puutudes vastavalt oranžiks või roheliseks.
 4. Pane WC-potti ümmargused hommikueine krõbinad ja lase oma pojal neid ,,sihtida“.
 5. Kui su lapsele ei meeldi, et vesi pärast kakamist vastu peput pritsib, siis pane eelnevalt potti WC-paberit.
 6. Ütle lapsele, et kui ta potil ära käib, siis teete koos midagi huvitavat või lähete õue kiikuma vms.
 7. Ütle lapsele, et puu, põõsas või lilleke vajab kastmist.
 8. Mõtle potilkäimise kohta mõni põnev lugu, mida laps ainult potil olles kuulata saab.
 9. Tund enne magamaminekut ei tasuks lapsele juua anda.
 10. Ära tõsta last öösiti kindlal kellaajal potile, niimoodi võibki ta kindlal kellaajal pissima harjuda ega saavuta kontrolli oma põie üle.

Veelgi enam nippe, rohkelt praktilisi soovitusi, erinevate emade kogemuslood ning palju muud potitamisega seonduvat leiad Kristi Lõbu raamatust ,,Laps varakult potile“, mis on saadaval kõikides suuremates raamatupoodides. Lisainfot leiab ka raamatu Facebooki lehelt.  

Lisaks loosime teadlikvanem.ee lugejate välja ühe ,,Laps varakult potile“ raamatu. Selleks vajuta ,,like“ nii Teadliku Vanema kui ka Laps varakult potile Facebooki lehele. Jaga Teadliku Vanema lehel olevat lugejamängupilti (NB! Jagamine peab olema avalik) ning kirjuta kommentaaridesse, kui vanalt hakkas Sinu laps potil käima).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *