Lastekasvatus

Laste Hammaste Tuleku Valu Leevendamine – Looduslikud Ja Ohutud Nipid

Hammaste tulek teeb paljudele lastele valu. Kuidas aga kindlaks teha, et just hambatulekuvalu on see, mis lapsele häda teeb? Kuidas lapse vaevusi leevendada ja mida tasuks teada erinevatest leevendusviisidest? Kas hambatulekuvalu on võimalik kuidagi ka ennetada? Proviisori haridusega loodusterapeut Terje Tähe annab nendele küsimustele vastuseid ja jagab lapsevanematele nõuandeid.

hammaste-tuleku-valu-leevendamine

TT: Üheks esimeseks märgiks hammaste tulekust on süljevooluse suurenemine – lapse pluus on eest pidevalt märg, naerdes-nuttes võib lausa sülge tilkuda jne. Süljevooluse suurenemine võib tekkida vahel mitu nädalat varem, enne kui hammaste tulek lapsele üldse vaeva ja valu hakkab tegema.

Teiseks koos hammaste tulekuga sageli esinevaks tunnuseks on soov-vajadus kõike närida – nt topib laps oma käsi suhu, mänguasju suhu jne – ja hammaste tugev kokkusurumine – nt kui emme tiss on suus. Laps alateadlikult masseerib tugeva vajutamisega oma igemeid ja kiirendab sellega hammaste väljatulekut. Tegu on ju „hammaste lõikumisega“ ja eks lõikumine toimub kiiremini, kui hammaste teravate servadele vastu vajutada ehk hammustada!

Kui laps, kellel esinevad eespool toodud sümptomid, hakkab nt ka keelduma söögist-joogist, magab halvasti vm, võib arvata, et lapsel tulevad hambad. Väga sageli on valu nii väike, et kui laps on ärkvel, siis see teda ei häiri. Aga nii kui tuleb vaikne hetk (nt enne magama jäämist või magades REM une faasis), siis on kõik kehas toimuv eriliselt tunda ning just siis tunneb laps valu. See on kui valu hakkamise piiril olev ebamugavustunne. Nii ta viriseb, halab, vähkreb, tahab pidevalt sülle, kiigutamist, toas ringi liikuda…

Kahjuks võib lapsel esineda ka suurt valu, kus laps lausa kriiskab-kiljub. Koos hammaste tulekuga võib olla ka palavikku, kõhulahtisust, nahalöövet, köha ja nohu.

Hammaste tuleku süüks saab valusümptomid ajada siis:

 • kui suus on näha (heledamad kohad kumavad igemest läbi) või tunda (igemed on kõvaks või lausa teravaks muutunud) hammaste tulekut,
 • laps tahab ja rahuneb igeme hõõrumisel või on vastupidi väga tundlik nende puudutamisele,
 • tahab tugevalt igemeid kokku suruda, tahab kõike närida, topib käsi-mänguasju suhu,
 • süljevoolus on suurenenud,
 • keeldub söögist-joogist.

Hammaste tulekule võib viidata ka pea hõõrutamine vastu voodit, pea raputamine, punased põsed. Neid viimaseid sümptomeid võib esineda ka kõrvavalu ajal. Hammaste tulekust põhjustatud valu ning ebamugavus kiirgabki tihtipeale kõrva.

Kui laps eespool toodud sümptomitega, on pidevalt viril, nutab iga asja peale, tahab pidevalt süles olla, pole millegagi rahul või jääb lausa haigeks (palavik, nohu-köha, kõht lahti), siis ongi enamasti tegemist hammaste tuleku valuga.

Siinkohal tahaks eraldi tähelepanu juhtida, et koos süljevooluse suurenemisega võib lapsel tekkida ka nohu ning köha, sest kõik keha limaskestad on seotud ning kui üks limaskest (nt hammaste tuleku puhul suus) on ärritunud ning toodab rohkem lima, siis hakkavad seda tegema ka teised limaskestad üle terve keha: nt kopsudes tekitades köha ja/või ninas tekitades nohu. Hammaste tuleku nohu puhul on iseloomulik, et nohu eritis on valge ja läbipaistev nagu lima. Hammaste tuleku köha puhul „ragiseb“ erituv lima kurgus-rinnus ja ajab köhima sageli pikali olles.

Samas tahaksin siin eraldi rõhutada, et kui lapse ainevahetus ja tervis on 100% korras, siis hammaste tulekuga ei pea olema ühtegi vaevust ehk siis: täiesti terve lapse puhul tulevad hambad ilma ühegi vaevuseta, isegi süljevool ei suurene!

Kui pikalt enne lõikumist hambad lapsele valu teevad?

TT: Väga erinevalt: paarist nädalast kuni paari päevani. Kõik oleneb sellest, kui kiiresti hambad välja kasvavad-lõikuvad. Mida kauemaks tulemine venib, seda kauem ebamugavustunne või valu kestab!

Kas ja kuidas oleks võimalik laste hambatulekuvalu leevendada?

TT: Ikka on võimalik leevendada.

 • Magneesiumi juurde. Kuna hammaste tuleku kiirus sõltub ema mineraalainete tasakaalust kehas ning seeläbi ka rinnapiimas, siis soovitan alati emmedele esimese asjana hakata ise magneesiumi juurde võtma. Kui kehas on magneesiumi piisavalt (rinnapiima kaudu ka lapsel), siis hambad kasvavad kiiremini, lõikumine on kiirem ning valulik aeg lühem. Lisaks sellele vähendab magneesiumi küllus veres valutundlikkust ehk mõjub leebe loodusliku valuvaigistina. Ka täiskasvanutele olen soovitanud tarkusehammaste tuleku puhul võtta peotäis magneesiumi tablette, mis mõjub arvestatava valuvaigistina. Läbi proovitud ja töötab! Tegelikult on loodusterapeudid arvamusel, et kui emadel on raseduse ja imetamise ajal magneesiumi puudus (sageli ongi), siis on imikutel hammaste tulek vaevaline!

NB! Magneesiumi ei anta kunagi lapsele, vaid seda võtab imetav ema ise (kas kelasiini, tsitraadi või kloriidi preparaadina) terve hammaste tuleku perioodi. Kergete sümptomite puhul tavaannuses, tõsisemate sümptomite puhul 2-3 kordses annuses. Vt Mg võtmise kohta lõpus lisaks.

 • Kui magneesiumi juurdevõtmine ei toimi (2-nädalase magneesiumi võtmisega pole näha paranemist) või näed enda juures ka kaltsiumi puuduse märke, tasuks kaltsiumi juurde võtta. Vali kindlasti looduslik preparaat (nt Goldeni Kalmag). Võid võtta mõlemat korraga (nii magneesiumi kui kaltsiumi), nt ühte hommikul ja teist õhtul.
 • Anna lapsele midagi närida. Kõige paremini on töötanud kautšukist kaelkirjak Sophie. Seda müüakse Stockmanis ja Looduspere ning Bioshop poodides. See on ohutust materjalist, naturaalne ja lapse suule kõige käepärasem. Kuna Kaelkirjak Sophiet on kahes mõõdus, siis iga laps leiab oma. Enamikele lastele sobib ja aitab väga hästi. Kusjuures lihtsalt kaelkirjak on sobinud paremini kui kaelkirjak närimisrõngana. Vaata lisaks plastikust mänguasjade ohtlikkuse kohta siit.
  • Enamikele lastele meeldib ka ema-isa näppu närida. Keera näpp kõveraks ning lase nukki igemetega närida – pehme, naturaalne ja alati käepärast! Võid oma näpuga ka igemes olevat heledat kohta lihtsalt hõõruda.
  • Väga loomulik on ka see, et laps topib sellel perioodil oma käsi suhu ja närib neid. Las ta teeb seda! Oma käte ja ema-isa näpu närimine-lutsimine on kindlasti parem kui „lutt suhu“! Näiteks on teada, et lutt vähendab lalisemist ning lükkab rääkima hakkamist edasi.
  • Sobib ka geeliga täidetud kummirõngas. Kes tahab, kes mitte. Osadele lastele meeldib see külmalt, osad ei taha külma üldse – pead proovima.
  • Tegelikult igasugune suupärane mänguasi sobib (soovitavalt naturaalne materjal või ohutu plastik).
  • Suuremale lapsele, kes sööb juba lisatoitu, võib närimiseks anda porgandit, kurki või leivakannikat. Kui kardad, et laps närib tüki lahti ning ajab kurku, keera see puuvillase marlilapi sisse.
  • NB! Ära kunagi lase lapsel hammustada ema rinda! Ema rinnale ei tohi haiget teha!
 • Väga hästi aitab homöopaatia. Eestis on endiselt probleeme homöopaatia kättesaamisega, kuna meie ravimipoliitika on homöopaatia suhtes ebasõbralik. Samas leidub ikka tuttavaid, kes toovad seda naaberriikidest. Mujal maailmas on homöopaatia apteekides olemas spetsiaalsed komplekspreparaadid laste hammaste tuleku vaevuste leevendamiseks (nt Hyland’s Baby Teething Tablets). Homöopaatia tasakaalustab Ca-Mg ainevahetuse kehas ning kiirendab hammaste väljatulekut. Aitab vahel imeväel! Allpool mõned kõige tõhusamad ja enam kasutatavad homöopaatilised preparaadid hammaste tulekust tekkinud vaevuste ja valu leevendamiseks.
  • Calcium carbonicum 6 või 12 – üks esimesi aineid, kui hammaste tulek tekitab ükskõik milliseid probleeme! Sellele ainele viitab pidev viril olek, särgiesine pidevalt märg, kõik rinnal olevad riiete nurgad-paelad lähevad suhu ja lutsitakse ära, tihti ka kukla higistamine magama minnes.
  • Chamomilla 12 (ka 30 ja isegi 200 väga tugevate sümptomite puhul) – kriiskav-kiljuv nutt, ärritunud, isegi vihane, ülitundlik valule ja rahuneb kiigutamise peale. Hakkab nutma ja karjuma äkki.
  • Kui need ained ei tööta, otsi juba homöopaatia alasest kirjandusest juurde, sest aineid on veel.
 • Rakusoolad ehk koesoolad – need on oma olemuselt samuti homöopaatilised preparaadid, aga väga madala potentsiga. Siia kuuluvad sellised mineraalidest tehtud homöopaatilised ained, mis on meie kehas füsioloogiliselt olemas. Hammaste tuleku valusid leevendavad nt Calcium phosphoricumi ja Calcium fluoricumi koesool. Eestis saab rakusooli osta nt Eliksiiri kauplusest, kus antakse valiku osas ka nõu. Rohkem rakusoolade kohta saad lugeda siit.

Nt rakusoolade kompleks hammaste tuleku probleemide jaoks:

http://neweratissuesalts.wordpress.com/2011/07/02/the-new-era-tissue-salts/

 • Weleda kaltsium. Koosneb tegelikult kahest preparaadist – Aufbaukalk-1, mida võetakse hommikul, ja Aufbaukalk-2, mida võetakse õhtul. Sisaldab homöopaatilist Calcium carbonicumi ja Calcium phosphoricumi ning aineliselt kaltsiumi ja magneesiumi. Osade emade arvates on väga hästi aidanud, osade emade arvates ei ole üldse toiminud. Kuna seda peaks võtma profülaktiliselt pikemat aega, siis ongi raske öelda, kas toimib või ei. Kui vanematel on endal kehvad hambad, võiks ema ise tarvitada pikemat aega.
 • Ka varvaste mudimine kiirendab ning pehmendab hammaste väljatulekut, vähendab valu – mudi kõigi varvaste pika lüli sisekülgi nii, et luud ka tunned ehk just luist osa.
 • Igemegeelid? Emmede seas on nad populaarsed. Eesti apteekidest saab osta Kamistad Baby (toimeaineks kummeli ekstrakt), Multi-Mam BabyDent (väidetavalt looduslik, toimeaineks 2QR kompleks) ja Calgeli (toimeaineks meditsiiniline tuimestaja lidokaiin+tsetüülpüriid). Mina igemegeele ei soovita, kuna olgu nad ükskõik kui looduslikud, peavad nad kõik sisaldama salvialuseid, emulgaatoreid jt lisaaineid, mis jõuavad igemele määrides arvestavas koguses ka lapse kõhtu ning rikuvad lapse niigi nõrka ja alles väljaarenemise järgus olevat mikrofloorat (kui midagi hullemat ei tee). Kindlasti ei tohiks kasutada Calgeli, kus tugev tuimesti sees.
  • On olemas ka homöopaatilisi igemegeele (nt Orajel Baby), mida saab netist tellida – need kõige ohutumad ja ainuke vorm, mida oleksin nõus soovitama.

Kas hambatulekuhädasid saab kuidagi ka ennetada?

TT: Kui emmel või issil endal või ka vanemal õel-vennal on kehvad hambad, tasuks varakult lapse hammaste profülaktikale tähelepanu pöörata. Ema võiks raseduse ajal kindlasti magneesiumi juurde võtta ja kui näeb enda juures kaltsiumi puuduse tundemärke, siis ka kaltsiumi (NB! Ainult looduslikku!). Imetamise ajal võiks profülaktikaks jätkata pidevat magneesiumi ja vajadusel ka kaltsiumi juurdevõtmist ning lapsele esimeste märkide puhul Calcium carbonicum 6 või 12 iga päev juurde anda. Vanemale lapsele, kes sööb juba lisatoitu, võib hakata Weleda kaltsiumi andma.

Tegelikult on loodusterapeudid arvamusel, et kui emadel on raseduse ja imetamise ajal magneesiumi puudus (sageli ongi), siis on imikutel hammaste tulek vaevaline!

Mida tasuks teada Magneesiumist

Magneesiumi puuduse sümptomid on näiteks ärevus-rahutus, närvilisus, unetus, kuklapinge, peavalud, kergesi tekkivad sinikad, igemete veritsemine, kergesti lagunevad hambad, ka kehvad küüned, küüntel pikitriibud, kõhukinnisus, jalakrambid hommikupoole ööd, sportides või võimlemisel tekivad lihaskrambid, lihaspinged, lihasvalu, füüsiline ja vaimne väsimus rasedatel liiga varajane emaka kokkutõmbed (enne 30 nädalat), südame rütmihäired, kõrge vererõhk, isu magneesiumirikaste toitude järgi.

Kui sul on eelnevast loetelust 3 sümptomit olemas, siis tõenäoliselt kimbutab sind Mg puudus.

Kust Mg saada? Magneesiumirikkad toiduained on näiteks päevalilleseemned, kõik teised seemned-pähklid, tatar, arbuus. Ka pruunvetikas, avokaado, spinat, nisuidud, kakao.

Kui arvad, et sa ei saa toidust piisavalt, on apteekides ja looduspoodides suur valik Mg toidulisandina. Magneesiumi preparaati valides peab teadma, et magneesiumoksiid imendub halvasti. Hästi imendub magneesium kelasiinina, tsitraadina või kloriidina. Mgneesiumkloriidi lahust ninimetatakse ka magneesiumiõliks ning määritakse nahale või tehakse temaga jalavanne. On olemas ka taimede tõmmistest ning mahladest valmistatud preparaat (Floradix Magnesium), mis sobib väga hästi lastele ja rasedatele.

Kuna Mg-puudus ning vajadus võib olla väga erinev, soovitan sobiva annuse ise määrata. Alusta tavaannusega ning suurenda seejärel iga päev Mg-annust kuni kõht läheb lahti. Seejärel võta veidi tagasi – kõhu lahtiminek näitab, et oled jõudnud üleannuseni. See on hea viis ka seetõttu, et näed ära, kas antud preparaat sinu kehas üldse imendub või ei.

Suukaudseid preparaate tuleks võtta kindlasti söögist eraldi (tablette vähemalt 1-2 tundi, vedelat 15-30 min enne või peale söömist) ning kindlasti koos sellega juua klaas vett. Peale määritava Mg kohta seda reeglit ei ole.

Loe magneesiumi kohta lähemalt:

Magneesiumi janu

17 märki, et sul võib olla magneesiumipuudus

Magneesium ja depressioon

Kas koos magneesiumi ja kaltsiumiga peaks lapsele ning ka ise D-vitamiini juurde võtma ehk kas hammaste tuleku vaevused võivad olla seotud D-vitamiini puudusega?

TT: Jah, hammaste tuleku vaevused võivad olla seotud ka D-vitamiini puudusega, aga D-vitamiini ei anta hammaste tuleku vaevuste puhul lapsele juurde, kuna sünteetiline D-vitamiin ise võib põhjustada lapsele vaevuseid (gaasid, lööve jm). Laps saab oma D-vitamiini kätte ema rinnapiimast. Kui kahtled, kas seda on piisavalt, lase endale analüüs teha. Kui D-vitamiini on vähe, söö ise pähkleid, võid, muna rohkem, ole rohkem päikse käes. Pea meeles, et ka apteegipreparaadist saadav D vitamiin ei imendu, kui laps ei saa päikesevalgust! Kui see ei toimi, alles siis võid ise hakata apteegipreparaate juurde võtma. Kõige looduslikum ja lapse suhtes ohutum on võtta juurde lanoliinist valmistatud D-vitamiini, mis lahustatud õlikapslis. Aga tahaks siinkohal kindlasti hoiatada, et D-vitamiini ei tohiks kunagi igaks juhuks juurde võtta, sest tänapäevaste teadmiste järgi klassifitseeritakse teda hormooniks ning igasugune hormooni juurdevõtmine mõjutab kogu keha hormoonsüsteemi (nt kilpnääre, neerupealsed, naissuguhormoonid jne).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *