Tervis

Keskkõrvapõletik Vajab Korralikku Ravi

Külm aeg on käes ning lapsed kipuvad üsna kergesti erinevaid haigusi ,,üles korjama“. Tähelepanelikult tasub suhtuda ka pealtnäha süütutesse haigussümptomitesse, sest näiteks nohust võib väljaravimata jätmise korral alguse saada märksa tõsisem haigus – keskkõrvapõletik. See laialt levinud haigus tekitab põrguvalu ning võib korraliku ravita jätmise korral omakorda veelgi tõsisemate tervisehädadeni viia.

keskkorvapoletiku ravi

Qvalitas Arstikeskuse kõrva-nina-kurguarsti Dr Marina Tšerkassova andmetel haigestub praktiliselt iga laps ühel või teisel vormil kõrvapõletikku. Ta tõi välja, et kuni 85% lastest põeb kolme esimese eluaasta jooksul vähemalt korra ägedat keskkõrvapõletikku ja 40% juhtumitel on tegemist kahepoolse kõrvapõletikuga.

Ennetuseks nohuravi

Kõige sagedasemaks keskkõrvapõletiku põhjuseks on tavaline nohu, suurenenud ninaneelu mandel, allergilised reaktsioonid ja nõrgenenud immuunsus. Laste anatoomilised ja füsioloogilised iseärasused (nt asjaolu, et väikesed lapsed ei oska nuusata) soodustavad seda, et infitseeritud ehk nakatunud lima ninast ja ninaneelust satub keskkõrva. Et nohu on oluliseks keskkõrvapõletiku põhjustajaks, saab kõne all olevat haigust kõige paremini just õige nohuraviga ennetada.

Keskkõrvapõletiku peamisteks sümptomiteks on kõrvavalu, eritis kõrvast, kuulmislangus, nõrkus, palavik ja teised üldsümptomid. Väikestel lastel võib isegi kõhuvalu ja/või kõhulahtisus keskkõrvapõletiku sümptomiks olla.

Kõrvapõletik vajab korralikku ravi. Seega tasub spetsialistil lapse kõrvad üle vaadata lasta. Kui vanemal on kahtlus, et lapse tõenäoline valunutt on tingitud kõrvapõletikust, mitte näiteks hammaste tuleku valust, tasub arsti poole pöörduda. Haiguse kindlakstegemiseks vaatab arst spetsiaalse kõrvapeegliga lapse kõrva sisse. Vanemana tasub meeles pidada, et välistada ei saa ka kahte valupõhjust üheaegselt.

Kindlasti tuleb aga arsti poole pöörduda siis, kui kõrva tekib eritis võib tõuseb lapse kehatemperatuur. Samuti siis, kui valuvaigistid ja nohuravi ei anna tulemusi ning kõrvavalu tugevneb ja püsib mitu päeva. Viivitamatult tuleks arsti poole pöörduda, kui lapsel on kõrva piirkonnas punetus või paistetus, samuti juhul, kui lapsel tekivad krambid, ta oksendab, on rahutu või siis vastupidi: kui ta muutub loiuks ja passiivseks.

Valu-, nohu- ja põletikuravi

Kõrvapõletiku ravi määrab arst. Tšerkassova selgitusel oleneb ravi põletiku staadiumist. See võib olla konservatiivne ehk medikamentoosne. Mitte alati ei määrata koheselt antibakteriaalset ravi, kuid sobivate valuvaigistite (nt ibuprofeeni või paratsetamooli) abil tuleb alati valu kui sellise vastu võidelda, samuti tuleb nohu ravida. Vajadusel tuleb teha ka kirurgilist ravi, mille käigus tehakse kuulmekilesse lõige, et sekreeti/mäda välja lasta.

Ise põletikku ravida ei saa. Küll aga saab kodus kõrvapõletiku sümptomeid ravida. Arsti selgitusel on kõigepealt vaja valu leevendada ning valuvaigisteid anda. Kõrge palaviku puhul tasub kasutusele võtta ka palavikualandajad.

Tähelepanu ja ravita jätta kõrvapõletikku ei tohi. Selle tagajärjed võivad tõsised olla: nibujätke mädane põletik mastoidiit, näonärvi kahjustus, sisekõrva põletik, meningiit, ajuabstsess ja teised rasked mädased tüsistused. Samuti võib kõrvapõletiku ravita jätmine põhjustada kuulmislangust või kroonilist keskkõrvapõletikku.

Oluline on Tšerkassova sõnul meeles pidada sedagi, et kõrge palaviku korral ei tohiks kõrvadele kompresse teha.

Kõrvaeritise puhul ei tohiks aga kindlasti puhastada eritisest kõrva sees, sest nii võib kuulmiskilet traumeerida.

,,Vaid arst oskab diagnoosida, kas kõrvas on põletik või mitte,“ rõhutas ta. ,,Arst saab määrata ka õige ravi, olenevalt haiguse staadiumist.“ Ta lisas, et isegi, kui lapsel on korduv keskkõrvapõletik, võivad igal korral esineda erinevad kaebused.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *