Pere

Pildid ja juhend: Õmble ise jõulusokk!

Päkapikuaeg on kohe-kohe käes ning susside asemel võib hoopis ühe isetehtud jõulusoki üllatusi ootama panna. Või anda hoopis päkapikule võimalus üks vahva sokk üllatusi ootama tuua. Tänase külalispostituse autoriks on Põlled ja Papud blogi autor Lehti.

Eelmisel aastal õmblesin nii oma pisikesele perele kui ka jõulukingitusteks mõned jõulusokid. Otsisin tookord internetiavarustest erinevaid ideid ja õmblusvõtteid ning koondasin neist endale sobiva versiooni. Sel aastal otsustasin lüüa kaks kärbest ühe hoobiga – õmmelda lapse lasteaias toimuva laada tarbeks mõned jõulusokid ning samas pildistada üles nende õmblemise töökäik, et seda Teadliku Vanema portaali ja ühtlasi ka enda blogi lugejatega jagada.

10 vahvat ,,sussitäitmisideed” päkapikkudele

Ühe lihtsa jõulusoki õmblemiseks läheb vaja:

  • 1 tavaline sokk lõike joonistamiseks (täpselt nii suur, kui suurt jõulusokki sa õmmelda soovid)
  • 2 erinevat kangast
  • veidi kangaga sobivat paela
  • õmblustarvikuid ja eelistatult õmblusmasinat, aga kindlasti saab ka käsitsi õmmeldes hakkama
  • ca 20-60 min väljalõikamisele ja õmblemisele kuluvat aega

Töö käik:

Alustuseks joonista soki lõige. Aseta sokk paberile ja joonista selle järgi lõige nii, et soki nina oleks veidi ümaram ning sääre osa ca kolmandiku võrra sokisäärest pikem. Siis saad jõulusokil ääre veidi tagasi keerata ja valmis sokk püsib proportsioonis. Minu seekordsed jõulusokid on ca 22 cm pikad. Kasutasin lõike joonistamiseks lapse villasokki.

Kui lõige valmis joonistatud, otsi meelepäraseid kangatükke, millest jõulusokk õmmelda. Soovitavalt kaks erineva mustriga riidetükki, millest üks on soki ja teine voodri tarbeks. Muidugi võib ka mõlemad lõigata samast kangast. Ei maksa siiski kohe poodi uut kangast tooma minna, sest kindlasti leidub sinu kapis midagi, mida ära kasutada, nt mõni jõuluteemaline/jõuluvärvides köögirätik, vana kardin, padjapüürid, linase riide kangatükid, punane sametseelik, mida ammu enam keegi ei kanna vms. Minu meelest on parimad sellisest materjalist riidetükid, mis on veidi jäigemad ega veni. Ise kasutasin seekord ära ema kapist leitud talvise köögikardina, mille ta oli toonud teiselt ringilt mõttega, et äkki läheb tarvis. Läkski! Ühevärviline riie oli kangajääk ilmselt mõne voodilina õmblemisest.

Lõika mõlemast kangast lõike järgi välja kaks soki tükki nii, et soki ninad on üksteise suhtes vastamisi ehk mõlemast riidest kaks peegelpildis tükki.

Aseta erinevat värvi soki tükid üksteise peale paremad pooled vastamisi ja kinnita sääreotsad nööpnõeltega. Korda teise kahe tükiga sama. Õmble tükid nõelte kinnituskohast omavahel paraja õmblusvaruga kokku ja triigi õmblused maha. Nüüd on sul nelja tüki asemel kaks erinevat sokitükki, mille ninad endiselt üksteise suhtes vastamisi on. Aseta need kaks tükki paremad pooled vastamisi üksteise peale ja kinnita ringiratast nööpnõeltega.

Seejärel lõika paelast nii pikk tükk, kui pikka aasa sa soovid sokile panna. Moodusta paelast aas ja aseta see tulevase SISEMISE soki sääre tagakülje õmbluse vahele ca 2-3 cm kaugusele sokisääre äärest suunaga sääre otsa poole (nagu näha all keskmisel pildil). Kinnita pael kahe voodritüki VAHELE (nagu näha kolmandal pildil) ja kinnita nööpnõelaga.

Nüüd õmble ringiratast sokitükid omavahel kokku nii, et VOODRITÜKI ESIKÜLJELE jääb vähemalt 5cm pikkune avaus, nagu näha esimesel pildil. Eemalda kõik nõelad ja lõika soki „kurvidesse“ sisse mõned sikk-sakid (nagu näha teisel pildil). Hea on kasutada sikk-sakk-kääre, aga nende puudumisel tee seda tavaliste kääridega nii, nagu mina seda tegin. Olen aasta jooksul sikk-sakk-kääridest puudust tundnud täpselt kaks korda, nüüd ja eelmise aasta sokkide õmblemise ajal. Sikk-sakid aitavad ära hoida selle, et ringipööratud ja valmis soki õmblused „kiskuma“ hakkavad. Seejärel pööra sokk jäetud avause kaudu parempidi, nagu näha kolmandal pildil.

Kui oled soki parempidi saanud pööratud (mis minu meelest ongi kogu protsessi kõige keerulisem osa), on sul selline pikk „soolikas“. Säti jäetud avause ääred soki sisse, kinnita nööpnõeltega ning õmble avaus kinni.

Seejärel topi voodriosa soki sisse (vajadusel kasuta abivahendina joonlauda, lusikat vms.), keera soki äär tagasi samast kohast, kus asub aas ja kui niisama silumisest ei piisa, triigi sokk üle.

Ja nüüd võivadki päkapikud tulla!

Edasine sõltub juba sinu fantaasiast! Rõõmustan, kui keegi oma valminud jõulusokki ka minuga jagada soovib. Foto võib laadida minu Facebooki lehele või postitada sealsesse postkasti.

Ilusat päkapikuaega kõigile!

Edit: Jõulusoki tegemine Põlled ja Papud tegija juhendi järgi on lihtne ja kiire. Kes tahab aga vastvalminud jõulusoki sisse või jõuluvana kingikotti vahvaid pükse panna, tasub Põlled ja Papud tegijaga ühendust võtta. Sealne pükstevalik on omanäoline ja imeline. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *