Lastekasvatus

Seitse asja mida jälgima peaksid kui laps kasutab internetti

Viimase kahekümne aasta jooksul on arvutid ja nutitelefonid saanud järjest suuremaks osaks meie igapäevaelust ja sama kehtib ka meie laste kohta. Kui varasemalt oli tavaline see, et lastel on heal juhul paar tundi nädalas, või harvadel juhtudel isegi päevas, lubatud arvutit kasutada siis nüüd on kõigil enda isiklik nutitelefon ja tõenäoliselt ka pea piiramatu ligipääs arvutile.

Kas lapsevanemad peaksid jälgima mis nende lapsed internetis teevad? See on keeruline küsimus mille jätame iga lapsevanema otsustada kuid siin on mõned internetikasutamise ohud millest teadlik olla ja võib-olla ka oma lapsi sel teemal harida.

laste arvutite kasutus

Viirused

Üks põhilisi riske noorte arvutikasutamise puhul on arvutile viiruse saamine. Enamik viiruseid saavad ligi kõikidele sinu paroolidele, krediitkaartidele, arvutisse sisestatud tekstile, failidele/fotodele ja isegi veebikaamerale. Pole midagi jubedamat mõelda, kui see, et mingi häkker vaatab sinu last läbi veebikaamera.

See on juba iseenesest tõsine mure kuid võib olla kordades hullem kui laps jagab vanematega arvutit, sest tõenäoliselt on seal rohkem sensitiivset materjali nagu tööga seotud kontod, krediitkaardid, panga ligipääsud, tähtsad emailid ja nii edasi.

Miks laste puhul arvutiviiruste risk suurem on? Lapsed on kergeusklikumad ja ei pruugi täpselt aru saada, mis on realistlik ja mis ei ole. Tõmmatakse alla tasuta filme (mis tegelikult on programmid mis installivad viiruse), erinevaid programme ja nii edasi. Lisaks sellele puudub neil kogemus teha vahet võlts emailidel, võlts veebilehtedel (ala veebileht näeb välja nagu Facebook aga domeen on teine ja andmed lähevad otse häkkeritele).

Ilmselt mõtlete, et “mul on ju viirusetõrje installitud ja olen turvaline” kuid pärismaailmas see nii ei käi. Viirusetõrje aitab küll kõige levinumad, puhtspämm viirused eemale peletada kuid häkkerid on piisavalt targad/osavad, et teha nii, et failid on viirusetõrje silmis turvalised.

Muidugi on ka veel hullemaid stsenaariume kui varastatud krediitkaardi andmed – vahel pannakse terve arvuti lukku kuni neile raha kannad või hakatakse sensitiivset meediat koos viirusega ka sinu kontaktidele levitama erinevates kanalites.

Sõltuvus

Arvuti- või nutitelefoni sõltuvus on laste ja ka täiskasvanute puhul väga tavaline ja enamik ajast vaatame sellest mööda, sest ka meil on ilmselt pidevalt telefon näppus. Erinevus täiskasvanute ja laste vahel on ilmselgelt see, et enamik täiskasvanuid suudavad selle kontrolli alla saada enne kui see hakkab igapäevaelu mõjutama. Minnakse õigel ajal magama, hoolitsetakse loodetavasti ka pere eest, ja jõutakse õigel ajal tööle.

Me ei usu, et on mingi kindel reegel, et laps tohiks kasutada arvutit ainult X tundi päevas või misiganes. On suur vahe kas laps mängib arvutis mänge või vaatab kassivideosid või äkki võtab ülesse üldse mingit uut hobi – veebilehe tegemine, disain, matemaatika, või misaiganes muu huvipakkuv.

Kui tunned, et asi on kontrolli alt väljumas ja pead sekkuma siis tasub seda teha ettevaatlikult. Lugusid on palju kus lapsed ei võta neid piiranguid just kõige positiivsemalt ja süüdistavad selles vanemaid ning käitumine muutub veelgi hullemaks.

Täiskasvanute tegevused

Enamik täiskasvanutele loodud veebilehti ei suuda tuvastada kasutaja vanust väljaarvatud selle, et tuleb see ise sinna aknasse kirjutada. Olgu selleks tundlikud videod, imelikud chätiruumid, või hasartmängud – tõenäoliselt suudavad nad neile ligi saada. See on käib tüüpiliselt rohkem teismeliste kohta kuid on mida meeles pidada. Jällegi, privaatsus on tundlik teema ja siin jätame lapsevanema otsustada mis on okei ja mis mitte – üks lugeja kirjutas meile hiljuti, et käis oma teismelise arvuti ajalugu läbi ja leidis sealt interneti kasiino Optibet arvutuse, mida ta oli lugenud. Algul jättis ta selle sinnapaika kuna ühtegi tarkvara või sisselogimist ta arvutist ei leidnud. Paar nädalat hiljem aga oli isa krediitkaardiga tehtud korralik sissemakse, mida tagasi saada polnud võimalik.

Jällegi natukene ekstreemsem juhtum kuid ei saa eeldada, et sinu laps sellist asja ei teeks. Lisa taustaks, et tegu oli puhtviielise õpilasega kellega muidu on null muret – aga tugevad matemaatilised oskused ja huvi kaardimängude vastu võitsid seekord moraalide üle.

Mis on sinu vaated laste ja arvutikasutuse kohta? Anna meile teada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *